Kino pełne Boga

Autor: Rafał Pawłowski
3 kwietnia 2007

Co mają wspólnego ze sobą takie tytuły jak Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna Kim Ki-duka, Ojciec chrzestny III Francisa Forda Coppoli, Władca Pierścieni Petera Jacksona, Powrót człowieka zwanego koniem Irvina Kershnera, Gwiezdne wojny George'a Lucasa i Egzorcysta Williama Fredkina? Wszystkie sześć znajdziemy szczegółowo opisane w wydanej niedawno przez krakowskiego Białego Kruka Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego. Powyższy wybór wskazuje, iż jej twórcy traktują podjęty temat niezwykle szeroko a jednocześnie bardzo rzeczowo. Wspomniane zestawienie każe przestać uśmiechać się kpiąco tym, którym określenie "film religijny" kojarzy się wyłącznie z ekranową hagiografią.

Liczące ponad 650 stron wydawnictwo to kopalnia wiedzy na temat różnych światowych religii. Dominuje oczywiście chrześcijaństwo, ponieważ mamy do czynienia z produktem zachodniego kręgu kulturowego, jednak buddyzm, islam i hinduizm mają tu swoje godne reprezentacje.

Na uwagę w Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego zasługują jednak przede wszystkim interesujące hasła problemowe: Motywy religijne w westernie europejskim, Krytyka instytucji kościelnych w filmach, Eksploatacja komercyjna wątków religijnych, Katechetyczne wykorzystanie filmu czy też Katolicka działalność filmowa w NRD.

I choć kompentecje autorów są nie do podważenia - zarówno Adam Grabicz jak i ksiądz Marek Lis to osoby znane i cenione w świecie kina, to ich redakcyjny profesjonalizm wart jest podkreślenia. W wydanej z początkiem 2007 roku encyklopedii znajdziemy nawet wzmiankę o znajdującym się dopiero w produkcji filmie Evan Wszechmogący.

A że "nikt nie jest doskonały" to też i autorom umknął co najmniej jeden istotny tytuł, choć znalezienie tego przeoczenia wymaga naprawdę wnikliwej lektury. Na kartach encyklopedii nie "zmieścił się" obraz Marka Skrobeckiego ICHTYS - najbardziej religijna polska produkcja animowana ostatnich lat. Zabrakło także wprowadzonego właśnie do kin Tryptyku rzymskiego. Z kronikarskiego obowiązku wypadałoby chyba także wspomnieć o ekranowej wersji 13 bajek z królestwa Lailonii profesora Leszka Kołakowskiego.

Drobne uwagi można mieć też do strony edytorskiej Encyklopedii. Informacje techniczne dotyczące poszczególnych filmów zlewają się z treścią, co zakłóca nieco przejrzystość haseł.

Mimo tych nielicznych mankamentów obszerność i sposób prezentacji materiału zawartego w Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego pozwalają nam obcować z dziełem naprawdę solidnie przemyślanym i przepracowanym. Jako uzupełnienie, do biegłego poruszania się w jego materii, przydałaby się jeszcze elektroniczna wersja.

Światowa Encyklopedia Filmu Religijnego

Redakcja: Adam Garbicz, ks. Marek Lis
Wydawnictwo: Biały Kruk
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 2/2007
Liczba stron: 664
Format: 210x290 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 978-83-60292-30-3
Wydanie: I
Cena z okładki: 166,95 zł


blog comments powered by Disqus