Agatha Christie

Ur.: 15 września 1890 , Torquay / Devon / Anglia
Zm.: 12 stycznia 1976
zdjęcie

Agatha Mary Clarissa Miller Christie (1890-1976) urodziła się w konserwatywnej, angielskiej rodzinie, wychowywała i kształciła się w domu. Jako 24-latka poślubiła pilota, a podczas jego pobytu na froncie w okresie I wojny światowej pracowała społecznie jako pielęgniarka. Później, z drugim mężem - archeologiem, uczestniczyła w pracach wykopaliskowych na Bliskim Wschodzie.

Tuż po I wojnie światowej podjęła się twórczości literackiej w dziedzinie powieści detektywistycznej, do której wniosła własny, wysoce oryginalny wkład artystyczny. Na całym świecie znana jest jako Królowa Kryminałów. Autorka kilkudziesięciu niezwykle poczytnych powieści wyróżniających się logiką i precyzyjną konstrukcją sensacyjnej intrygi.

Stworzyła niezapomniane postacie, które na trwałe weszły do literatury: niezwykle bystrą i uroczo staroświecką pannę Jane Marple oraz ekscentrycznego Belga, Herkulesa Poirot, najsłynniejszego detektywa od czasów Sherlocka Holmesa. Tylko Biblia i dzieła Szekspira osiągnęły większe nakłady niż jej książki.

Powieści Christie, których napisała ponad 60, charakteryzują się nie tylko wymyślnością intrygi, ale także sceptycznym, dobrotliwym humorem, bogatym językiem, nawiązującym w pastiszowy sposób do angielskiej tradycji literackiej, a także błyskotliwymi dialogami.

 

Herkules Poirot

Uchodźca wojenny z Belgii - as tamtejszej policji. Po raz pierwszy wystąpił w Tajemniczej historii w Styles - debiucie powieściowym Agathy Christie. Nieduży jegomość o jajowatej głowie, czarnych, wypielęgnowanych wąsach, przywiązujący wielką wagę do starannego ubioru, porządku i dobrych manier. Bardzo próżny, miał prawdziwą manię wielkości.

Nieubłagany tropiciel morderców, nie przebierał w środkach, gdy chodziło o dobro śledztwa. Święcie wierzył w prawo przyczyny i skutku oraz "małe szare komórki". Na zakończenie śledztwa urządzał często efektowne przedstawienia z sobą w roli głównej. Lubił słodkie syropy, zwłaszcza z czarnej porzeczki, cienkie, rosyjskie papierosy, herbatki ziołowe, kanciaste przedmioty, symetrię. Miał słabość do zakochanych. Nie znosił angielskiej kuchni i whisky. Bardzo dbał o zdrowie, szczególnie chronił się przed chłodem. Wystąpił w trzydziestu trzech powieściach, jednej sztuce teatralnej i licznych opowiadaniach. Doczekał się własnej biografii: Anne Hart Herkules Poirot: życie i czasy. Biografia według Agathy Christie (tłum. Anna Bańkowska, Prószyński i S-ka).


Bibliografia:blog comments powered by Disqus