Recenzja książki "Tajemnica Wawrzynów"

Autor: Zunia
Korekta: Bool
24 lipca 2011

Każdy bibliofil marzy o znalezieniu (i posiadaniu) niezwykłej książki. Nie musi to być biały kruk. Wystarczy, by z księgą wiązała się jakaś zagadka i tajemnica, jak choćby… ukryta w niej zaszyfrowana wiadomość. Właśnie coś takiego przydarza się Tuppence i Tommy’emu Beresfordom. Małżonkowie – bliscy kresu swoich dni: posiwiali, cierpiący na reumatyzm siedemdziesięciolatkowie – wprowadzają się do Wawrzynów, podniszczonego, starego domostwa. W trakcie remontu i generalnych porządków, w jednej z książek pozostawionych przez którychś z poprzednich właścicieli, znajdują zaszyfrowaną wiadomość: „Mary Jordan nie umarła naturalną śmiercią. To było jedno z nas i chyba wiem, kto”. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że autorem informacji był najprawdopodobniej chłopiec, który… umarł, mając kilkanaście lat. Tuppence i Tommy nie byliby sobą, gdyby nie chcieli odkryć smakowitego sekretu. „Śledztwo” powiedzie ich w zaskakującym kierunku – ku tajemnicom wagi państwowej, których źródło tkwi w wydarzeniach z czasów pierwszej wojny światowej.

Tuppence (zdrobnienie od imienia Prudence) i Tommy Beresford to postaci wymyślone przez Agathę Christie, mniej znane niż Poirot czy Marple. Po raz pierwszy pojawili się na kartach „Tajemniczego przeciwnika” (1922), wtedy jeszcze jako znajomi, którzy, nie mogąc znaleźć zajęcia po wojnie, postanawiają zająć się zarobkowo pomaganiem innym (w tym celu założyli Klub Poszukiwaczy Przygód). Warto dodać, że była to druga powieść w dorobku Christie (pierwszą była „Tajemnicza historia w Styles” z 1920 roku z Herkulesem Poirot, oczywiście). Tuppence i Tommy wystąpili jeszcze w czterech książkach, z których ostatnią była właśnie „Tajemnica Wawrzynów”.

„Tajemnicy Wawrzynów” niczego nie można zarzucić. Stylistycznie, kompozycyjnie, fabularnie jest to świetna rzecz: wciągająca i doskonale napisana. Ogromną zaletą kryminału – jak i serii z Tuppence i Tommym, a także całego pisarstwa Królowej – jest jego niezwykła wręcz uniwersalność i ponadczasowość. Mimo delikatnej patyny, która go pokrywa – głównie w postaci klimatu dawnych, pod wieloma względami lepszych (choć może dlatego, że już minionych?) czasów – równie dobrze mógłby być napisany współcześnie. Z pewnością w związku z tym spodoba się również tym czytelnikom, którzy z założenia są niechętni wszelkiej klasyce.

Tommy i Tuppence mają swój niepowtarzalny urok. Jeżeli więc jeszcze nie mieliście przyjemności poznać państwa Beresfordów, serdecznie polecam Wam powieści, w których się pojawiają, w tym „Tajemnicę Warzynów”, ostatnią z ich przygód.

Tajemnica Wawrzynów (wyd. 2011)

Autor: Agatha Christie
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Wydanie polskie: 4/2011
Tytuł oryginalny: Postern of Fate
Liczba stron: 288
Format: 110 x 175 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324590773
Cena z okładki: 16,99 zł


blog comments powered by Disqus