Recenzja książki "Zakon Smoka"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Bool
11 sierpnia 2012

Coraz silniejsza staje się tendencja, by o sprawach ważnych pisać powieści. Pamiętam czytaną niedawno książkę ("Niebieski notatnik"), w której autor opisywał historię małoletniej prostytutki po to, by zwrócić uwagę i wrażliwość szerokiego grona odbiorców na problem sprzedawania dzieci. Misja obrana przez Aleksandara Tesica nie jest tak dramatyczna, lecz - opierając się na podobnym zabiegu - również godna uwagi.

Tesic jest urodzonym w Serbii synem dyplomaty, który dopiero debiutuje na literackim rynku. Ma jednak artystyczną (czy może bardziej humanistyczną?) świadomość, która pozwala mu wybić się wśród licznej konkurencji już na starcie. Wie, że czytanie służy dziś głównie rozrywce, lecz jednocześnie nie ma nic złego w łączeniu jej z nauką. Wie też, że kultura serbska nie ma się dziś najlepiej, jeśli chodzi o młode pokolenia. Dlatego postanowił stworzyć opowieść łączącą poczytność fantastycznej przygody z historią i mitologią Serbii. Zamiar swój zrealizował wzorowo.

"Zakon Smoka" to pierwszy tom trylogii "Kosingas". Całość jest stylizowana na pamiętnikarskie zapiski mnicha Gabriela, który próbuje opowiedzieć o wydarzeniach, jakie w przeciągu roku doprowadziły do bitwy na Kosowym Polu. Jest to historyczne wydarzenie, które miało miejsce w 1389 roku, gdy starły się ze sobą wojska serbskie i tureckie. Mimo klęski Serbów, stanowi ono ważny moment w kształtowaniu ich narodowej tożsamości. W książce spotkamy więc wiele postaci historycznych, na czele z księciem Markiem, jednak ich realizm ustępuje legendzie. Historia z założenia nie ma być prawdziwa, lecz ciekawa.

Książę Marko to legendarny bohater Serbii, który na łamach "Zakonu Smoka" należy do tytułowej organizacji (również autentycznej, której niezbyt chlubnym członkiem był także Vlad Palownik, pierwowzór Drakuli). Jako rycerz pretenduje on do miana przepowiedzianego bohatera, który uwolni serbskie ziemie od nękającego je zła. Wcześniej jednak musi zostać Kosingas, rycerzem inicjowanym w sprawy równoległego świata, pełnego mitologicznych stworzeń i magii.

"Zakon Smoka" to ciekawa historia, której mitologiczny klimat i nietypowe (bo zarazem realne, jak i nieznane) usytuowanie geograficzne nadają indywidualny, wyjątkowy rys. Zza tkanki tekstu przebija pasja autora, która skutecznie bierze w nawias wszelkie niedoskonałości warsztatu. Doskonały debiut.

Kosingas #1 - Zakon smoka

Autor: Aleksandar Tesic
Tłumaczenie: Jakub Małecki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 6/2012
Tytuł oryginalny: Kosingas. The Order of the Dragon
Liczba stron: 504
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788378391777
Wydanie: I
Cena z okładki: 42 zł


blog comments powered by Disqus