Umrzeć w deszczu

okładka
Autor: Aleksander Sowa

Powieść współczesna, której akcja osadzona jest w latach 70., 80. i 90. XX wieku w Polsce, czeskiej Pradze, Amsterdamie, oblężonym Sarajewie i muzułmańskiej Srebrenicy. Historia ta jest zapisem życia mężczyzny, opowiedzianym w godzinę śmierci pewnej dziennikarce.

Bohater jest urodzonym w Polsce dzieckiem Polaka i Czeszki. Artur opowiada o swoim dzieciństwie, młodości, szkole, pierwszych miłościach i potem już o tych dojrzalszych. Udzielając ostatniego w życiu wywiadu mówi o wszystkim, czego doświadczył, co zrobił i jak żył. Opowiada o ludziach, których spotkał w swoim życiu, i tych, których kochał. Z jego słów wyłania się zapis kariery znanego fotografa, potem dziennikarza - fotoreportera.

Życie popycha go do emigracji z czeskiej Pragi w chwili, kiedy kończy się w Europie komunizm, by rzucić następnie do Holandii a potem, w latach dziewięćdziesiątych, na ogarnięte wojną Bałkany. Tam jego życie ulega przewartościowaniu, a wojna czyni go zupełnie innym człowiekiem. Wojna zmienia wszystko.

Najtrudniej jest bowiem wybaczyć sobie. Po powrocie z Bośni i Hercegowiny do Holandii zaczyna się z wolna jego upadek. Polka, którą Artur spotyka w Amsterdamie może jeszcze wszystko w jego życiu zmienić...

Wydawnictwo: My Book
Miejsce wydania: Szczecin
Wydanie polskie: 9/2006
Liczba stron: 144
Format: 150x210 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7564-101-1
Wydanie: I
Cena z okładki: 19 zł


blog comments powered by Disqus