"Paweł i Gaweł" - recenzja książki

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
1 kwietnia 2013

Dwóch takich… wciąż się zdarza
 
Wiadomo, że musi być ich dwóch. Sąsiadów. Mieszkających jeden pod drugim. I musi być spór – o ten nietrudno – jak to między sąsiadami… Szkopuł w tym, jak go rozwikłać? Sprawa nie jest łatwa, bowiem opowieść o Pawle i Gawle znali już przecież rodzice i dziadowie… A i tak mało kto już pamięta, kiedy to w ogóle się zaczęło. A było to bardzo, baaardzo dawno.
 
To, że Paweł i Gaweł w jednym stali domu, wie prawie każdy. Ale że stali i stoją od czasów hrabiego Fredry, to już wiedza mniej powszechna. A to właśnie autor Zemsty i Ślubów panieńskich pomieścił przypowieść o dwóch sąsiadach w stworzonym nieco później (1832 rok) i jakby mniej cenionym dramacie (no, w zasadzie "skrzącej się dowcipem komedii"…) Pan Jowialski. Tam w akcie IV rzeczony Jowialski deklamuje cały ciąg pouczających bajek, w tym o Pawle i Gawle właśnie. Podwójnie puentowaną zresztą. (LUDMIR: Jaką miarką mierzysz, takąć odmierzą.)
 
Kiedy Aleksander Fredro klecił swe rymy, fakt, iż w jednym stali domu, charakterystyczny był tylko dla części zabudowy, wcale nie powszechny. Jednak być może wizjonerem był imć hrabia, bowiem dziś ludzi większość zdecydowana w rozmaitych blokach mieszka i czy to sąsiad "z góry" albo "z dołu", dobry czy zły, wiedzą doskonale!
 
Nic zatem dziwnego, że bajka nie traci na aktualności i powraca do nas nieustannie, ciągle w odnowionej (głównie graficznie) formie. Podobnym tropem poszło wydawnictwo Dwie Siostry i ilustratorka ich wydania Katarzyna Bogucka. Już na okładce i wklejkach niewielkiej książeczki widać wielopiętrową "deskę" – jakiś mrówkowiec czy dom wczasowy, w środku zaś statecznego Pawła i nieco szalonego – "wolną duszę" (co widać na pierwszy rzut oka) – Gawła. Choć białe pieski i wielka klata mogą także sugerować inny powód jego "oryginalności"…
 
Kolejna znakomicie opracowana książeczka, która pobudza wyobraźnię, mądrze bawi i uczy, a zarazem oswaja z przygotowanym starannie wydawnictwem. Nic dziwnego, że została uhonorowana wyróżnieniem w Konkursie na Książkę Edytorsko Doskonałą: Edycja 2010/2011.
 
I tylko najmłodsze pociechy przestrzec warto, że kiedy sąsiad zirytuje ich niemożebnie, to niech inny sposób niż rybki wymyślą, gdyż konsekwencje łowienia, zwłaszcza na wyższych piętrach, mogą okazać się opłakane…

Paweł i Gaweł

Autor: Aleksander Fredro
Okładka: Katarzyna Bogucka
Ilustrator: Katarzyna Bogucka
Wydawnictwo: Dwie siostry
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 11/2010
Liczba stron: 16
Format: 110x140 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolor
ISBN-13: 9788360850657
Wydanie: I
Cena z okładki: 10,40 złblog comments powered by Disqus