Piguła z Euro – recenzja książki "Mistrzostwa Europy w piłce nożnej"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Bool
8 czerwca 2012

Oto zaczyna się Wielka Karuzela Euro, która potrwa blisko miesiąc. Przysporzy ona pewnie futbolowi wielu nowych fanów, a przynajmniej ludzi ciekawych, skąd wzięło się całe to szaleństwo. Opracowanie „Mistrzostwa Europy w piłce nożnej” dostarczy przynajmniej części tej wiedzy w bardzo zwartej pigułce.

Książka Aleksandry Godek znana jest już fanom piłki nożnej z edycji wcześniejszej, która ukazała się nakładem wydawnictwa Kurpisz przed poprzednimi rozgrywkami o europejski czempionat w 2008 roku. Jednakże w tym wydaniu uzupełniona została ona o fakty z tamtego właśnie turnieju oraz drabinkę tegorocznego – do wypełniania przez czytelników w trakcie jego trwania.

Nie jest to bynajmniej jakaś kwiecista historia rozwoju Euro, ile bardziej zwięzłe, statystyczne jego dotychczasowe podsumowanie z cała masą liczb i nazwisk (wyniki, zestawienia grupowe, składy w najważniejszych meczach, strzelcy bramek). Wszystkie one zaprezentowane zostały w czytelnych, niekiedy tabelarycznych zestawieniach. Przy każdym z turniejów pojawia się krótki opisowy wstęp, kilka zdjęć, a także podsumowanie finału oraz charakterystyka sylwetek najważniejszych graczy. Całości dopełnia rozdział ukazujący (także statystycznie) polskie boje o udział w Euro, toczone przez wiele lat; boje, zwieńczone sukcesem dopiero cztery lata temu.

Z jednej strony zatem to publikacja typowo dla pasjonatów, „muszących mieć” wciąż „pod ręką” pełne informacje, bez których „nie mogą żyć”. Z drugiej, to także książka dla pragnących zapoznać się w formie zwartej i zwięzłej z dziejami Euro, poznać drogi, jakie wiodły do tytułu dawnych i wciąż jeszcze obecnych mistrzów, teoretycznie przygotować się do turnieju, który wcale nie na wyrost nazywany jest najważniejszym wydarzeniem sportowym w historii Polski.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej

Autor: Aleksandra Godek
Wydawnictwo: Publicat
Miejsce wydania: Wrocław
Wydanie polskie: 4/2012
Liczba stron: 208
Format: 165x240 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324519378
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,90 złblog comments powered by Disqus