Recenzja książki "Nieujarzmiona ciemność"

Autor: Anna Kołodziejska
Korekta: Dawid "Fenrir" Wiktorski
7 lutego 2012

Doprawdy, godna podziwu jest u wielbicieli romansów paranormalnych umiejętność odnalezienia jeszcze czegoś oryginalnego w natłoku tej „krwistej” literatury. To nie lada wyczyn, zważywszy na to, że do czynienia mamy właściwie wciąż z tym samym schematem fabularnym i bohaterami, którzy zawsze przeżywają rozterki miłosne balansujące na granicy przyziemności i nadprzyrodzoności. Jeśli pokusić się o stworzenie rankingu nietuzinkowej prozy w obrębie tego gatunku, ciekawe na którym miejscu uplasowałaby się najnowsza powieść Alexsandry Ivy? „Nieujarzmiona ciemność” rodzi bowiem niemały dylemat u odbiorcy. Brak oryginalności zrekompensowany zostaje tu bowiem świetną konstrukcją, która sprawia, że książkę czyta się z przyjemnością, a jej bohaterowie to sylwetki z krwi i kości.

W piątej już odsłonie „Strażników ciemności” spotykamy się z postacią Regan, kobiety, której przeszłość spowita jest całunem tajemnicy. To, co w prologu odsłania narracja, ogranicza się jedynie do informacji, że bohaterka ta została skrzywdzona i to doświadczenie staje się źródłem rosnącej w niej z każdym dniem żądzy zemsty. Obsesyjne dążenie do osiągnięcia wewnętrznego katharsis na mocy wendety to nie jedyne uczucie prześladujące ową postać. Zupełnie innym, choć budzącym te same, mroczne skłonności, jest pożądanie, którego obiektem jest Jagr, jej wampiryczny kochanek.

Fabuła powieści Ivy obraca się wokół postaci Regan. Opisy, które pojawiają się sporadycznie, głównie poświęcone są właśnie jej. Profil charakterologiczny Regan przede wszystkim wyłania się za pośrednictwem wypowiedzi pozostałych bohaterów. Wiemy, że obcujemy tu z silną osobowością, kobietą, która wie, czego chce, i aby osiągnąć swój cel, jest w stanie poświęcić bardzo wiele, w tym siebie. „Mądre demony drżą, gdy wilk w niej rusza na łowy” (s.153.) – tak swą towarzyszkę widzi Jagr.

Tętniąca erotyzmem „Nieujarzmiona ciemność” z pewnością trafi w gusta wielu ceniących lekturę lekką, niezobowiązującą, pozostawiającą miłe wspomnienie i chęć sięgnięcia po kolejne pisarskie dokonanie Ivy. Hipnotyzująca swą tajemnicą Regan i epatujący mrocznym seksapilem Jagr bezdyskusyjnie przyczynią się do powiększenia grona wielbicieli literatury paranormalnej oraz romansu, gdyż właśnie z nim w głównej mierze mamy tu do czynienia. Krwiste pocałunki i podskórne drżenie pulsu – tych i innych przyjemności, w piątej części „Strażników wieczności” zdecydowanie nie zabraknie.

Strażnicy Wieczności #5 - Nieujarzmiona ciemność

Autor: Alexandra Ivy
Wydawnictwo: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 10/2011
Tytuł oryginalny: Guardians of Eternity: Darkness Unleashed
Rok wydania oryginału: 2009
Liczba stron: 368
Format: 130x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324140657
Wydanie: I
Cena z okładki: 10,70 zł


blog comments powered by Disqus