Recenzja książki "Odwieczna ciemność"

Autor: Anna Kołodziejska
Korekta: Alicja "cichutko" Laskowska
18 lutego 2012

Książki Alexandry Ivy mają podobną specyfikę, co utwory Cate Tiernan. Prócz tego, że łączy je bardzo podobna tematyka, charakteryzuje je również fakt, że choć obie są seriami, po każdą z powieści z powodzeniem można sięgać osobno, nie zachowując rygorystycznej kolejności. "Odwieczna ciemność" w rankingu innych części cyklu zdecydowanie wiedzie prym i to nie tylko ze względu na ukształtowanie fabularne, ale przede wszystkim za sprawą protagonistki, która, w przeciwieństwie do innych bohaterek Ivy, prócz tego, że ładnie wygląda, ma jeszcze coś do powiedzenia, wyrywając się tym samym ze schematu marionetki w rękach mrocznych mocy.

Darcy, bo tak ma na imię, dysponuje, poza rezolutnością, także inną bronią, wykraczającą poza naturę zwykłego śmiertelnika – jest pół człowiekiem, pół demonem. Rzecz jasna, nieziemsko seksownym i uwodzicielskim. Jej urokowi nie oprze się nawet dzierżący chorągiew celibatu przywódca wampirów, Styx, który uprowadza bohaterkę. Wszelkie wysiłki, by zachować wstrzemięźliwość seksualną przy takiej zakładniczce po prostu spełzają na niczym, a gdy na drodze pojawia się jeszcze konkurent, Salvatore, stojący na czele plemienia wilkołaków, wówczas w sukurs pożądaniu idzie zazdrość, która w takim zestawieniu nie wróży nic dobrego.

Ivy w swoich powieściach nie wychodzi poza ograne schematy. Erupcja erotyki kosztem akcji – zdołaliśmy już do tego przywyknąć. W "Odwiecznej ciemności" jest już trochę inaczej, gdyż pewne urozmaicenie wnosi sama Darcy. W pokazywaniu pazurków i swego zadziornego usposobienia dalece jej do uległych, wzdychających niewiast, uwodzonych przez wampirycznych kochanków. W jej osobowości niejedna czytelniczka odnajdzie znajomy i bliski własnemu wizerunkowi zarys.

Bez zbędnych "ochów" i "achów" o książce tej można powiedzieć, że jest przeciętna, ale z pewnością skazana przy tym na powodzenie. Uwielbienie dla tego typu literatury nie słabnie, wręcz przeciwnie – wzrasta. Jeśli chodzi zatem o popularność i pewną pozycję na rynku wydawniczym, Alexandra Ivy może spać spokojnie.

Strażnicy Wieczności #3 - Odwieczna ciemność

Autor: Alexandra Ivy
Wydawnictwo: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 3/2011
Tytuł oryginalny: Guardians of Eternity: Darkness Everlasting
Rok wydania oryginału: 2008
Liczba stron: 384
Format: 130x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324138982
Wydanie: I
Cena z okładki: 37,80 zł


blog comments powered by Disqus