Recenzja książki "Smak ciemności"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Bool
29 września 2011

"Smak ciemności" Alexandry Ivy to kolejny w jej dorobku romans paranormalny, w którym miłość musi pokonać rozmaite przeszkody i uprzedzenia.

Anna poznała Cezara na balu. Gdy tylko krewni spuścili ją z oczu, Cezar uwiódł niewinną dziewczynę. Spędzili razem upojną noc, lecz później ślad po nim zaginął. Ten krótki romans wywarł duże zmiany w życiu Anny i dziewczyna uparcie próbuje odnaleźć Cezara. Od 200 lat...
Cezar był wampirem, lecz Anna nie została przemieniona. Może chodzić za dnia i spożywać normalne jedzenie, lecz od dwóch stuleci jej wygląd się nie zmienia. Na dodatek posiadła siłę i zdolności przekraczające możliwości zwykłego człowieka. Szuka więc wampira, by otrzymać odpowiedź na pytanie, kim jest. Jednak gdy wreszcie uda się jej odszukać Cezara i spotkać z nim, zrozumie że chwilowy poryw namiętności nie wygasł zupełnie, że między nią a wampirem nadal coś iskrzy.
Sprawy komplikują się, gdy okazuje się, iż Anna jest tak wyjątkowa, że Wyrocznia chce przyjąć ją do Komisji. W skrócie: bohaterka ma szansę zająć nobilitowane miejsce w paranormalnych strukturach społecznych. Jednak na jej życie czyha potężna i groźna przeciwniczka. Do ochrony Anny zostaje przydzielony Cezar, a rozkwitające między nimi uczucie rywalizuje z nieufnością dziewczyny.

Powieść posiada dość mroczny klimat, wypełniają ją nie tylko postaci wampirów, lecz także niezbyt przyjemnych wróżek, chochlików i kamiennych gargulców. Inwentarz nadnaturalny jest bogatszy i ciekawszy, niż to ostatnio bywa w tego typu literaturze. Całość zaś wpisana jest w tło legend i mitów arturiańskich, co nadaje jej indywidualny rys, stanowiąc zarazem najciekawszy akcent powieści.

Książka jest przeciętna. Dla miłośników tego gatunku jej lektura będzie przyjemna, lecz bardziej krytyczny Czytelnik zwróci być może uwagę na szablonowość postaci i ich sentymentalne zabarwienie. Cezar jest potężnym i oddanym wojownikiem, z odrobinę staromodnymi manierami, który jest w stanie poświęcić życie w obronie kobiety. Anna zaś to osoba silna, nieufna i zdystansowana, która stopniowo wpuszcza miłość do swojego zahartowanego serca. To wszystko wydaje się już mocno wyeksploatowaną kliszą, która razi nieprzyjemną naiwnością.

"Smak ciemności" jest książką dobrze napisaną, która realizuje wytyczne gatunku, nie wychodzi jednak w żaden sposób ponad to. Realizuje typowy dla niego schemat fabularny i wprowadza modelowych bohaterów, przez co poprawna powieść staje się nużąco podobna do dziesiątek innych.
Powieść ujawnia talent pisarski Ivy, lecz równolegle odkrywa jej komercyjną zachłanność. Ciężko uciec od wrażenia, że jeszcze kilka lat temu napisałaby ona książkę o młodym chłopcu, który odkrywa nagle, że jest czarodziejem...

Strażnicy Wieczności #4 - Smak ciemności

Autor: Alexandra Ivy
Wydawnictwo: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 6/2011
Tytuł oryginalny: Guardians of Eternity: Darkness Revealed
Rok wydania oryginału: 2009
Liczba stron: 368
Format: 130x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324139958
Wydanie: I
Cena z okładki: 37,80 zł


blog comments powered by Disqus