Japonia dla początkujących - recenzja książki "Świat z papieru i stali - okruchy Japonii"


Wydany przez Waneko Świat z papieru i stali - okruchy Japonii to próba przybliżenia Kraju Kwitnącej Wiśni bez silenia się na stworzenie przewodnika. Ideą, która przyświecała autorom książki jest ukazanie „obrazu złożonego z odłamków „okruchów”, wrażeń, wspomnień i przemyśleń różnych osób”. Publikacja ta składa się w większości z tekstów zamieszczonych wcześniej na łamach magazynu Mangamix, uzupełnionych kilkoma nowymi felietonami.

Tytułowa "okruchowość" to paradoksalnie największy minus i jednocześnie największy plus tejże pozycji. Minus ponieważ de facto zabrakło redaktorom książki logicznego kręgosłupa, wokół którego można by zbudować zwartą opowieść o Japonii. Jak to bywa w przypadku prac zbiorowych, drażnić też może niejednorodność stylistyczna tekstów. Tym, co najbardziej "kłuje oczy" jest jednak warsztat literacki, którego czasem niestety nie starcza autorom Świata z papieru i stali. Plus - gdyż z pewnością większość osób zainteresowanych Japonią znajdzie w niej coś dla siebie. Niestety bardzo często poziom tego co oferuje Świat z papieru i stali uznać należy za mało satysfakcjonujący. Duża cześć tematów zdaje się być ledwie zasygnalizowana, niedostatecznie zaprezentowana i, wreszcie, w niekórych przypadkach, urwana w pół zdania.

Z przykrością wypada też dostrzec, iż w całej masie tekstów zabrakło tytułowych "papieru i stali". Próżno szukać w książce fragmentów poświęconych origami czy słynnej współczesnej architekturze japońskiej bądź tradycjom wyrobu samurajskich mieczy [zależnie od interpretacji określenia "Japonia ze stali"].

Najwięcej miejsca w publikacji poświęcono mandze (co, biorąc pod uwagę wydawcę, nie dziwi) oraz japońskim kulinariom. Działy te wypadają zdecydowanie najlepiej, choć w przypadku mangi także można by mieć kilka uwag co do wyboru tekstów będących relacjami z imprez sprzed kilku lat - dziś w swych przemyśleniach nieco nieaktualnych.

Dużą część książki zajmuje także spojrzenie na Japonię okiem Europejczyka. Refleksje autorek, które miały okazję w Japonii studiować i żyć, a także związać się z tą kulturą, pełne są interesujących spostrzeżeń i bliskiego odbiorcy języka, jakże różnego od "suchości" niektórych turystycznych przewodników. O ile ta osobista nuta znakomicie sprawdza się w tekstach, o tyle kompletnie zawodzi jako pomysł na oprawę graficzną. Pochodzące z domowych archiwów autorów zdjęcia niejednokrotnie rażą brakiem profesjonalizmu wykonania, amatorską kompozycją i "pamiętnikową" atmosferą.

Mimo wielu mankamentów Świat z papieru i stali jest pozycją wartą polecenia, choć głównie młodemu odbiorcy, który pod wpływem zetknięcia z mangą i anime zainteresuje się krajem ich pochodzenia, jego historią i kulturą. Krótkie, zwarte teksty, napisane przystępnym językiem, z pewnością okażą się atrakcyjne i łatwo przyswajalne dla poszukujących tzw. pierwszego kontaktu.

Świat z papieru i stali - okruchy Japonii

Redakcja: Aleksandra Watanuki
Wydawnictwo: Waneko
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 11/2005
Liczba stron: 272 cz.-b. + 32 kolor
Format: 150x210 mm
Oprawa: miękka
Papier: matowy + kredowy
Druk: cz.-b. + kolor
ISBN-13: 9788361023760
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,50 zł


blog comments powered by Disqus