Alexi Zentner


zdjęcie
Alexi Zentner – pisarz urodzony w Kitchener w kanadyjskiej prowincji Ontario. Obecnie mieszka i tworzy w Ithaca w stanie Nowy Jork. Obywatel Kanady i USA. Laureat licznych nagród za opowiadania publikowane w periodykach literackich i antologiach. Karierę pisarską łączy z działalnością dydaktyczną – prowadził zajęcia z "kreatywnego pisania” na kilku amerykańskich uniwersytetach i college'ach.
 
Opublikowana przez Zentnera w 2011 roku debiutancka powieść Touch spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem przez krytykę i czytelników. Kanadyjska telewizja CBC okrzyknęła go jednym z dwunastu pisarzy, których warto obserwować – przyszłością kanadyjskiej literatury. Książka doczekała się między innymi nominacji do prestiżowych nagród Scotiabank Giller Prize oraz International IMPAC Dublin Literary Award. Powieść została już przetłumaczona na dziewięć języków, w tym na polski (Dotyk).
 
W swojej twórczości autor skupia się na uczuciach ludzi wystawianych na próbę przez bezlitosną, kanadyjską przyrodę. Niezwykle wnikliwie opisuje relacje pomiędzy twardymi, prostymi mieszkańcami dzikich regionów Kanady, jak również wpływ postępu i rozwoju techniki na ich mentalność. W jego literaturze wyczuwa się smutek, towarzyszący przemijaniu małych odizolowanych społeczności, w których podstawowym źródłem wiedzy o historii były przekazywane ustnie opowieści i legendy. Autor fantastycznie podkreśla grozę, którą odczuwają ludzie w zderzeniu z przytłaczającymi siłami przyrody. Literackim nośnikiem tego lęku są choćby opisywane przez niego zjawiska nadprzyrodzone oraz leśne poczwary, czające się na
bohaterów.
 
Autor kończy obecnie pracę nad drugą powieścią, The Lobster Kings, opowiadającą o losach rodziny rybaków.
 

Bibliografia:

Fragmenty:blog comments powered by Disqus