Dotyk

Autor: Alexi Zentner

Życie w głębi kanadyjskich lasów – bezlitosnym świecie nadprzyrodzonej sprawiedliwości.

Mieszkańcy powstałej w czasach kanadyjskiej gorączki złota osady Sawgamet rodzą się, żyją i umierają w cieniu nieodgadnionej potęgi lasu. Otaczająca miasteczko puszcza jest wprawdzie źródłem bogactwa dla szczęśliwych poszukiwaczy złota, stanowi jednak również siedlisko złowrogich zjaw rodem z dawnych indiańskich podań. Sawgamet to miejsce, w którym nie sposób wytyczyć granicy między tym, co prawdziwe, a tym, co urojone. Jedynym pewnikiem jest fakt, że – podobnie jak w tradycji słowiańskich klechd – żadna przewina nie pozostanie bez kary. Rozważając historię przedziwnego fatum ciążącego nad swoją rodziną, główny bohater dociera do sedna przerażającej tajemnicy, która zmieniła jego dziadka, założyciela osady, w cień człowieka – w jedną z obłąkanych mar, kryjących się pośród pni prastarych drzew.

Książka Alexiego Zentnera to opowieść o oddaniu i miłości, historia zawziętych zmagań człowieka z przytłaczającymi siłami przyrody, podszytych ciągłym lękiem przed tym, co nieznane.

Najważniejsze nominacje:

  • International IMPAC Dublin Literary Award 2013
  • Scotiabank Giller Prize 2011
  • Governor General's Literary Award 2011
  • Center for Fiction's Flahery-Dunnan First Novel Prize 2011

Opinie i recenzje:

Niektórzy pisarze muszą pracować całe życie, żeby stworzyć powieść na miarę Dotyku. Alexi Zentner zrobił to za pierwszym podejściem.

"The National Post"

Olśniewająca, fantasmagoryczna opowieść, przepełniona elegancją i cichą grozą padającego śniegu.

Chloe Aridjis, autorka powieści Book of Clouds

Niesamowity, elegijny debiut. […] Historie o złotym karibu, złośliwych leśnych duchach czy zimie tak długiej, że pogrzebała całe miasteczko pod śniegiem aż do lipca, są wplecione w fabułę tak zręcznie, że czytelnik nie kwestionuje ich prawdziwości.

"Publishers Weekly"

Wydawnictwo: Wiatr od Morza
Miejsce wydania: Gdańsk
Wydanie polskie: 9/2013
Tytuł oryginalny: Touch
Wydawca oryginalny: W.W. Norton & Company
Rok wydania oryginału: 2011
Liczba stron: 208
Format: 140x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788393665310
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,99 zł


blog comments powered by Disqus