Andre Norton

Ur.: 17 lutego 1912 , Cleveland w stanie Ohio, USA
Zm.: 17 marca 2005
zdjęcie

Andre Norton, a także Andrew North i Allan West to pseudonimy Alice Mary Norton, amerykańskiej pisarki, przedstawicielki literatury fantasy i science fiction.

Zaczęła pisać w Collingwood High School w Cleveland, pod opieką i przewodnictwem nauczycielki literatury. Została redaktorem strony literackiej gazety szkolnej. Jeszcze w czasach szkolnych napisała swoją pierwszą książkę. Po ukończeniu szkoły średniej, kontynuowała naukę w Flora Stone Mather College of Western Reserve University. Chciała zostać nauczycielką historii. Zmuszona brakiem pieniędzy podjęła pracę, a następnie studia wieczorowe (dziennikarstwo i litaratura) w Cleveland College na wydziale dla dorosłych. W 1932 zatrudniła się w zespole bibliotek w Cleveland (Cleveland Library System). Przez 18 lat pracowała jako asystent bibliotekarza w dziecięcej sekcji Nottingham Branch Library w Cleveland. W latach 1940-1941 pracowała jako bibliotekarka w nadzwyczajnym wydziale katalogów Biblioteki Kongresowej. W listopadzie 1966 przeniosła się do Winter Park, na Florydzie, gdzie mieszkała do 1997. W 1998 w Murfreesboro niedaleko Nashville, w stanie Tennessee otworzyła "High Hallack" - bibliotekę dla pisarzy fantastyki.

Twórczość jej śmiało można podzielic na trzy okresy:

  • Książki dla dzieci
  • Science fiction (również typu kosmiczny western)
  • fantasy, w tym jej najbardziej znana seria, Świat Czarownic

Andre Norton napisała ponad sto książek. Wśród nich są książki okultystyczne, przygodowe, detektywistyczne, historyczne i szpiegowskie. Wyróżnienia które swiadczą o jej popularności to:

  • Boys Club of America Award (1965)
  • Grand Master of Fantasy Award (1976)
  • Gandalf Award(1977)
  • Jules Verne Award(1984)

Jako pierwsza kobieta otrzymała Nebula Grand Master Award (1983).

Biografia za http://pl.wikipedia.org
blog comments powered by Disqus