"Świat Czarownic: Troje przeciw Światu Czarownic" Andre Norton - recenzja książki

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
Korekta: Bartek 'barneej' Szpojda
29 grudnia 2013

Mały wehikuł czasu

Świat Czarownic to jedna z tych serii, które trudno ocenić czytelnikowi wyrosłemu z wieku nastoletniego. Główną tego przyczyną jest fakt, że cykl nieżyjącej już Norton (a dokładnie – Alice Mary Norton) ma swoje lata – pierwsza książka, zatytułowana po prostu Świat Czarownic, została wydana w USA w 1963 roku. Norton początkowo publikowała pod męskim pseudonimem, by zdobyć większą popularność; w tamtym okresie literatura pisana przez kobiety sprzedawała się o wiele gorzej. Zabieg się udał, pisarka stała się jednym z najbardziej kultowych w świecie fantasy twórców. W Polsce wydawana była przez Amber, a Troje przeciw Światu Czarownic pojawiło się u nas w 1991 roku. Wielu fanów literatury fantastycznej przeczytało tę – i inne – powieść z wypiekami na twarzy. Ale po latach ponowna lektura pozostawia po sobie spory niedosyt.

W tej części cyklu poznajemy dzieci Simona i Jaelithe – Kyllana, Kemoca i Kaththeę. Ich niezwykłe, potrójne narodziny, dziwne i obce moce rodziców oraz tajemnicza więź, łącząca rodzeństwo telepatycznie, które sprawiają, że czarownice bacznie ich obserwują. Po zniknięciu obojga rodziców trojaczki dorastają pod opieką mieszkańców zamku. Potem, w trakcie wojny, wiedźmy zabierają Kaththeę siłą. Bracia postanawiają odbić siostrę, jednak wymaga to lat przygotowań i oznacza opuszczenie Estcarpu na zawsze – a jedynym kierunkiem ucieczki jest tajemnicza kraina za górami, której istnienie ktoś wymazał ze świadomości wszystkich ze Starej Rasy.

Bez wątpienia Troje przeciw Światu Czarownic ma fabułę godną niezłej, trzytomowej sagi. Niestety, co dość charakterystyczne dla amerykańskiej fantasy tamtego okresu, powieść bardziej przypomina historię opowiadaną przy kominku, więc nie uświadczymy tam rozbudowanych dialogów, szczegółowych opisów świata czy relacji między bohaterami. Około dwudziestoletnią historię trojaczków streszczono na 288 stronach. Pierwsza część książki opowiada o wszystkim, co zdarzyło się, zanim Kyllan i Kemoc pojechali odbić Kaththeę z siedziby Czarownic. Druga, zajmująca niemal pół książki, to relacja z ucieczki z Estcarpu i wydarzeń, które miały miejsce po drugiej stronie gór. Książka na pewno zyskałaby wiele, gdyby była chociażby o 50-70 stron dłuższa – wtedy byłaby szansa na ciekawe rozwinięcie wątków.

Narracja prowadzona jest w pierwszej osobie, przyjmuje formę zapisków czy też opowieści Kyllana – nieco odstającego od swojego bliźniaczego rodzeństwa zarówno charakterem, jak i umiejętnościami. W tej konwencji nieco pobieżna relacja w powieści broni się, jednak nadal nie zadowala bardziej wymagającego czytelnika. Bohaterowie są zarysowani – co dość charakterystyczne u Norton – dość ogólnie, ale na tyle wyraziście, żeby czytelnik nie miał problemu z umiejscowieniem ich w rzeczywistości świata Estcarpu. Trudno jest się jednak do nich przywiązać – kiedy niektórzy z nas czytali te książki po raz pierwszy, mając te -naście lat, odbieraliśmy to zupełnie inaczej. Sama autorka recenzji pamięta, gdy z wypiekami na twarzy pochłaniała kolejne części Świata Czarownic i kibicowała bohaterom. Teraz widać, że jednak czegoś brakuje, całość jest nieco spłycona. Ten, kto liczył na powtórkę wrażeń z młodości, rozczaruje się odrobinę.

Nie można powiedzieć jednak , że to złe książki. Na pewno trudno postawić je obok monumentalnej Malazańskiej księgi poległych czy przebojowej i brutalnej Gry o tron, jednak bez wątpienia odegrały swoją – ważną! – rolę w historii fantastyki. Troje przeciw Światu Czarownic to powieść, która idealnie wpasowuje się w serię - spokojny tok narracji, bohaterowie charakterystyczni dla tego świata, podobnie sposób prowadzenia akcji. W momencie, w którym Nasza Księgarnia wprowadza bardzo atrakcyjne rabaty, a koszt książki to niewiele ponad 20 zł, na pewno można się zainteresować tym cyklem. Z pewnością da niezły wgląd w dawniejszą literaturę fantasy.

Świat Czarownic: Estcarp #3 - Troje przeciw Światu Czarownic

Autor: Andre Norton
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 9/2013
Tytuł oryginalny: Three Against the Witch World
Rok wydania oryginału: 1965
Liczba stron: 288
Format: 130x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-10-11796-0
Wydanie: II
Cena z okładki: 31,90 złblog comments powered by Disqus