"Polowanie" - recenzja książki


Całkiem piękna katastrofa
 
Szanowny czytelniku, oto alternatywny świat, w którym wszystko zdaje się stać na głowie. Ziemia zasiedlona jest przez wampiry, między którymi ukrywają się nieliczni ludzie – a możliwe, że już tylko jeden człowiek, nasz młody bohater. Żyją w nocy, pracują, mają rodziny, dorastają, niemal zupełnie jak ludzie. Różnią się jednak paroma szczegółami. Nie pocą się. Nie rosną im paznokcie i włosy na ciele. Śpią do góry nogami w specjalnym pętlach. Żywią się surowym mięsem. Nie podróżują dalej, niż pozwala na to czas przed wschodem słońca. Jeśli zaś odnajdą hepera – czyli zwykłego człowieka – w mgnieniu oka rozszarpują go na drobne kęsy, żeby pożywić się mięsem tak smacznym, że wywołującym u nich wręcz narkotyczny odjazd. Nasz bohater ukrywa się wśród nich, udając wampira – nie ma imienia, je mięso, wtapia się w otoczenie. Jednak pewnego dnia zostaje wylosowany do udziału w Wielkich Łowach – organizowanym przez Władcę polowaniu na ostatnich żywych heperów...
 
Po kolei. Pomysł jest sam w sobie dość interesujący – w końcu mamy do czynienia z odwróceniem ról, zamiast ze stereotypowym ujęciem wampirów kryjących się między ludźmi w różnorakich celach. Główny bohater także nie jest typowym naiwnym nastolatkiem, oprowadzającym nas po świecie zmroku. Autorowi nawet nieźle wyszło pokazanie, jaki wpływ miało na niego wychowanie w ciągłym strachu przed pożarciem, ukrywanie się i walka o bycie niezauważonym. Jest jednak jedno "ale"...
 
Wyrobiony czytelnik na pewno od razu zauważy wiele niedociągnięć fabularnych i logicznych. Andrew Fukuda w żaden sposób nie wyjaśnia, dlaczego wampiry "rządzą światem", ani jak znaleźli się między nimi ludzie. Z jednej strony pokazuje, że nocna cywilizacja jest zaawansowana technicznie (komputery, wysuwane kopuły, systemy w Instytucie), a jednocześnie nie podróżują, żeby nie narażać się na działanie słońca (które tradycyjnie ich spala), jeżdżą tylko powozami konnymi, co jakiś czas wspominają o archaicznych, wielkich komputerach. Do tego, mimo niesamowicie wyczulonych zmysłów, nie udało im się odkryć człowieczeństwa bohatera – którego imię, Gene, poznajemy dopiero pod koniec powieści, a który ukrywa swoją prawdziwą tożsamość, często się myjąc, unikając pocenia i goląc ręce i nogi. Cóż, jest to książka dla młodzieży, trudno wymagać wiele więcej.
 
Kreacja bohaterów jest też dość niejednolita. Główny bohater rzeczywiście wzbudza zainteresowanie – to trzeźwo myślący, ostrożny, inteligentny młody człowiek, walczący o przetrwanie. Autor ciekawie pokazał jego punkt widzenia jako istoty wychowanej w ciągłym ukryciu – obserwujemy jego reakcje na innych ludzi oraz na wydarzenia, jakie mają miejsce w wampirzym świecie. Jednak bohaterowie drugoplanowi nie są już tak interesujący – niemal każdy wampir w książce w pewnym momencie zostaje sprowadzony do poziomu bezmyślnej, prymitywnej bestii, która ślini się na samą myśl o ludzkim mięsie. Takich rozziewów niestety jest sporo w całej książce.
 
Jednak, jak można zauważyć na forach internetowych, Polowanie zdobyło ogromną popularność wśród młodych czytelników. Łatwo zrozumieć dlaczego. Poza ciekawym, ogarniętym bohaterem – przy tym także przystojnym, co powinno spodobać się dziewczętom – dostaną też masę akcji. Niemal na każdej stronie coś się dzieje – jeśli nie pościgi czy zagrożenia czyhające na Gene'a, to interesujące retrospekcje czy obserwacje. Powieść można "połknąć" w kilka godzin – napisana jest bardzo dynamicznym, obrazowym językiem, potrafi też wciągnąć. Nic dziwnego, że zaadaptowano ją na film. Jedyne, co drażni, to zakończenie – urwane, bez żadnego wprowadzenia do kolejnego tomu (a jest takowy!).
 
Podsumowując, Polowanie można polecić młodym czytelnikom. Zdecydowanie nie powinny po nie sięgać wielbicielki paranormal romance. A pozostali? Cóż, starszy, bardziej wyrobiony odbiorca nie będzie specjalnie zadowolony z dziełka Andrew Fukudy.

Polowanie

Autor: Andrew Fukuda
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Miejsce wydania: Lublin
Wydanie polskie: 3/2014
Tytuł oryginalny: The Hunt
Liczba stron: 360
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788375749106
Wydanie: I
Cena z okładki: 37,90 złblog comments powered by Disqus