Opowieści ze świata wiedźmina (antologia)

okładka
Autor: Władimir Arieniew, Andriej Bielanin, Maria Galina, Leonid Kudriawcew, Siergiej Legieza, Michaił Uspienskij, Władimir Wasiliew, Aleksandr Zołotko
Okładka: Tomasz Maroński
Tłumaczenie: Agnieszka Chodkowska-Gyurics, Iwona Czapla, Witold Jabłoński, Paweł Laudański

Wiedźmin jakiego nie znacie! Tom oryginalnych opowiadań inspirowanych prozą Andrzeja Sapkowskiego, a napisanych przez najpoczytniejszych rosyjskich i ukraińskich twórców fantasy. Autorzy potraktowali temat niezwykle kreatywnie, dając popis swojej fantazji i umiejętności.
 
Popularność historii o wiedźminie w Rosji i na Ukrainie od lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Nic więc dziwnego, że tamtejsi pisarze ochoczo podchwycili pomysł polskich redaktorów na skompletowanie antologii opowiadań nawiązujących do sagi Sapkowskiego. Specyfika świata Geralta, opisanego przez polskiego mistrza, daje w tym względzie wielkie pole do popisu. Proza AS-a, czerpiąc z mitów i baśni, zawierając odniesienia do historii i współczesności, bawiąc się językiem, pozwala na konstruowanie oryginalnych odwołań. Ich śledzenie zapewni czytelnikom zarówno dobrą zabawę, jak i chwilę zadumy.
 
Powstałe na potrzeby Opowieści ze świata wiedźmina utwory są zróżnicowanie gatunkowo i nacechowane indywidualnym stylem każdego z pisarzy. W tomie znalazło się osiem tekstów, autorstwa m.in.: Leonida Kudriawcewa (Polowanie na Quacka, Prawo metamorfa), Władimira Wasiljewa (Wiedźmin z Wielkiego Kijowa, Oblicze Czarnej Palmiry), Marii Galiny (Wilcza gwiazda, Ekspedycja, Patrzący z ciemności) i Andrieja Bielanina (Profesjonalny zwierzołak, Tajny wywiad cara Grocha, Moja żona wiedźma).

ZAWARTOŚĆ TOMU:

Leonid KUDRIAWCEW  - Ballada o smoku
Historia szwendającego się po świecie Jaskra, który w poszukiwaniu natchnienia trafia do miasta, które podpisało umowę ze smokiem i interes turystyczny kwitnie.

Władimir WASILJEWBarwy braterstwa  (z cyklu Wiedźmin z Wielkiego Kijowa)
Wasiljew stworzył świat cyberpunkowy, gdzie magiczne są maszyny, a wiedźmini to fachowcy od rozprawiania się ze światem mechanicznym. Historia morderstwa popełnionego na zlocie motocyklistów.

Michaił USPIENSKIJ   - Jednooki Orfeusz
Jaskier i Geralt w poszukiwaniu zarobku. Humorystyczna opowieść o magicznych znakach czynionych palcami.

Maria GALINA  - Lutnia, i to wszystko
Piękna opowieść Galiny wykorzystuje motyw, który Andrzej Sapkowski porzucił - przywędrowania zarazy, która wojujące w sadze strony skłoniła do szybszego zawarcia pokoju. Bohaterem Jaskier i elfy.

Andriej BIELANIN   - Zawsze jesteśmy odpowiedzialni za tych, którzy...
Krótka opowieść współczesna, Geralt i Yennefer zyją współcześnie, a Geralt ze smutkiem obserwuje wzrost liczby jego naśladowców, czyli tępicieli różnorakich stworów nie z tej bajki. Humor i gorzka ironia.

Władimir ARIENIEW   - Wesoły, niewinny i bez serca
W świecie wiedźmina, kilkaset lat po wydarzeniach opisanych w sadze inny wiedźmin stara się rozwikłać zagadkę znikających dzieci. Wariacja na temat słynnej bajki.

Aleksandr ZOŁOTKO  - Okupanci
Historia z lat 80., akcja rozgrywa się w Polsce. Wrota do świata smoków, sidhe i innych stworów otwierają się wciąż w lasach pod Legnicą, a strzeże ich Armia Radziecka.

Siergiej LEGIEZA  - Gry na serio

Wydawnictwo: Solaris
Wydanie polskie: 3/2013
Liczba stron: 500
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788375900934
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,00 zł


blog comments powered by Disqus