"Żal mi kota..." - recenzja książki

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
Korekta: Agata "Bulehithien" Wiśniecka
19 października 2013

Koty to mają pod górkę...

Wydawnictwo WFW często wypuszcza na rynek urocze książki dla dzieci – z bajkami, wierszykami. Nie inaczej jest tym razem. Żal mi kota… to nieduża książeczka, oparta na czterodzielnym wierszu o kocie Andrzeja Maxa, uzupełniona pięknymi ilustracjami Anny Gryglas.

Nasze dziecko, czytając z nami (czy raczej słuchając, jak czytamy my), pozna ciężkie życie kota, który przez cały rok napotyka różne problemy. Jesienią – brudzi futerko i musi być kąpany. Zimą – brnie w śniegu. Wiosną kot plącze się w gęstych roślinach i musi wystrzegać się żądlących os. Z kolei latem, jak wszyscy wiemy, kotu jest bardzo gorąco w futerku…

Ta krótka opowiastka o kocie przeznaczona jest wyraźnie dla dzieci w wieku 5-8 lat. Młodsze z przyjemnością posłuchają, gdy będziemy im czytać rytmiczny wierszyk o kocie, starsze zaś nie będą miały problemu z samodzielnym czytaniem: litery są duże, a dobór słów stosunkowo prosty. Przypowiastki – bo wiersz podzielony jest na 4 części, zgodnie z porami roku – są bardzo przyjemne i leciutkie. Jednak największą siłą książeczki są ilustracje – całostronicowe, przedstawiające piękne kocury i kociaki we wszelkich kocich kolorach, krótko- i długowłose, w różnych sceneriach, odpowiednich do danej pory roku. Rysunki są niesamowicie ciepłe, wyglądają, jakby wręcz dało się je pogłaskać i poczuć pod palcami miękkie futerko. Dzieci (i ich rodzice) na pewno je pokochają!

Sama książeczka jest krótka - liczy sobie zaledwie 28 stron. Jednocześnie dziwi tu dość wysoka cena, bo aż 26 zł. jednak dostajemy na ostatniej stronie okładki informację, że część dochodu ze sprzedaży – honoraria autorskie – zostanie przeznaczone na pomoc hospicjum dziecięcemu.

Na pewno warto bliżej przyjrzeć się tej opowiastce o kocich problemach. Bardzo szybko może zauroczyć i okazać się ulubioną książeczką malucha – na długo.

Żal mi kota...

Autor: Andrzej Max
Ilustrator: Anna Gryglas
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 6/2013
Liczba stron: 28
Format: 165x165 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788378057284
Wydanie: I
Cena z okładki: 26 złblog comments powered by Disqus