Don Juan raz jeszcze

okładka
Autor: Andrzej Bart

Don Juan raz jeszcze to brawurowo napisana przez Andrzeja Barta reinterpretacja legendy uwodziciela Don Juana, spleciona z makabryczną historią miłości królowej Joanny Kastylijskiej do trupa króla Filipa Pięknego. Tłem tej opowieści są hiszpańskie dukty, zamki i klasztory, tawerny pełne rzezimieszków, miejsca przeklęte, sale tortur, ale jest też biblioteka godna tej z Imienia róży, a także pracownia alchemiczna gdzie pod bokiem inkwizycyjnego terroru, bujnie rozkwita herezja i wiedza tajemna.
Rzecz dzieje się na początku XVI w. – obłąkana po śmierci męża królowa wozi miesiącami ciało zmarłego małżonka po Hiszpanii. Don Juan, sprowadzony z klasztoru, gdzie schronił się po rozpustnym życiu, ma za zadanie skłonić Joann do zakończenia podróży.
Opowieść obfituje w nagłe zmiany akcji, wymyślne intrygi, pomysłowe pojedynki, grozę, rodem z gotyckiej powieści, a także mistrzowskie dysputy teologiczne i cięte dialogi. Całość doprawiona szczyptą ironii i dużą porcją inteligentnego humoru. Don Juan raz jeszcze Andrzeja Barta to prawdziwa uczta dla miłośników postmodernistycznej powieści przygodowej od Umberto Eco, przez Dona Browna, aż do Pereza - Reverte.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 9/2006
Liczba stron: 400
Format: 145 x 205 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-08-03904-9
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,99 zł


blog comments powered by Disqus