W niespełnionej (wciąż) drodze do sukcesu – recenzja książki "Robin van Persie. Biografia"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Bool
13 czerwca 2012

Robin van Persie, ofensywna opoka Arsenalu Londyn i reprezentacji Holandii, zaliczany jest do grona pięciu najlepszych napastników świata. Czaruje grą, strzela bramki, ale też opornie zmaga się z codziennością. No i stale odczuwa niedosyt wygranych.

Książka autorstwa Lloyda-Williamsa obejmuje całą dotychczasową karierę van Persiego – od gry na ulicach po koniec sezonu 2011/12 w Premiership. Nie jest to jednak systematyczna „opowieść o życiu”, ile raczej klasyczna „biografia klubowa”. Barwne dzieciństwo oraz początki piłkarskiej kariery przyszłej gwiazdy Kanonierów na boiskach Rotterdamu, w klubach Excelsior i Feyenoord, autor zamyka na ledwie trzydziestu stronach. Owszem, potem poświęca więcej miejsca również karierze van Persiego w reprezentacji, jednak w całości niepodzielnie królują jego związki z The Gunners i to zwłaszcza te pozytywne.
Lloyd-Williams bardzo szczegółowo, krok po kroku, mecz po meczu, opisuje wejście dwudziestojednoletniego wówczas gracza do drużyny, która właśnie osiągnęła szczyt. Chwali znakomitą współpracę i kontakt po obu stronach. Uwypukla opiekę ze strony Arsèna Wengera, który widząc talent niekonwencjonalnego gracza, słusznie przesunął go ze skrzydła do środka ataku. Śledzi rozwój kariery Holendra u boku wybitnych graczy: Thierry’ego Henry’ego, Roberta Pirèsa, Patricka Vieiry i chyba najważniejszego dla niego osobiście: Dennisa Bergkampa, którego „10” na koszulce obecnie nosi. Autor podkreśla też odwagę, z jaką van Persie przejął odpowiedzialność za formację napadu Arsenalu po odejściu Henry’ego. Szczególnie ciepło pisze o nim w okresach licznych kontuzji i żmudnego powrotu po nich do pełnej sprawności. Nader delikatnie dobiera także słowa, relacjonując słynną sprawą oskarżenia o gwałt w Rotterdamie, choć wyraża swą niepochlebną opinię o postępowaniu piłkarza. Pozostaje jednak ewidentnie nieco subiektywny, co potwierdzają choćby charakterystyki niektórych rywali Holendra na drodze do sukcesu: czerwononosy płaczek (o Aleksie Fergusonie), nemezis o twarzy konia (o Ruudzie van Nistelrooyu).

Obok reprezentacji van Persie ma też dylemat klubowy: czy przedłużyć kontrakt z Arsenalem, czy szukać szczęścia gdzie indziej? Mówi się, że odejdzie, gdyż klub wpędzony w wielkie kłopoty finansowe błędnymi decyzjami inwestycyjnymi szefów zmaga się w z własną przeciętnością. To właśnie one, a nie rozdmuchiwana „oficjalna” i podtrzymywana w książce Lloyda-Williamsa wersja o niechęci Wengera do zakupów, sprawiły, że przez tak wiele lat talent Holendra nie doczekał się należytego wsparcia, a klub, będący potęgą, kiedy van Persie do niego przychodził, spadł do rangi wiecznie przegranego. Wszak zdobycie Pucharu Anglii (raz) i Tarczy Wspólnoty (dwa razy) oraz tegoroczny awans do gier wstępnych o Ligę Mistrzów z trzeciego miejsca w Premiership to niewiele po ośmiu latach gry dla kogoś, kto na dodatek w tym roku zdobył tytuł króla strzelców Premier League. Stąd też, pomimo hołdów zbieranych zewsząd przez van Persiego, jego przyszłość należy raczej uznać za zamkniętą. Tym bardziej, że „zza miedzy” kuszą go ostro wynikami i dużo większymi pieniędzmi.

Opracowanie Lloyda-Williamsa kończy się z początkiem roku 2011. Jednak życie toczy się dalej, toczy się szybko, szczególnie w futbolu. Stąd też niezwykle chwalebny zabieg polskiego wydawcy, który uzupełnił oryginalną edycję o suplement omawiający karierę Holendra w latach 2011-2012, praktycznie do rozpoczęcia mistrzostw Europy, podczas których Pomarańczowi mają w końcu spełnić oczekiwania. Są one wygórowane, postawione otwarcie przed reprezentacją jako żądanie wielkiego tryumfu, którego nie udało się im odnieść w finale mundialu w RPA.
Sam epilog książki autorstwa Piotra Czernickiego-Sochala nie jest może już tak mięsisty, przepełniony rozmaitymi detalami. Niemniej zarówno w treści, jak i formie znakomicie nawiązuje do formuły przyjętej wcześniej przez Lloyda-Williamsa i wypełnia lukę, która znacząco obniżyłaby wartość tej pozycji.

Robin van Persie. Biografia

Autor: Andy Lloyd-Williams
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Wydanie polskie: 5/2012
Liczba stron: 326
Format: 155 x 230 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788363248178
Cena z okładki: 39,90 złblog comments powered by Disqus