Recenzja książki "Wampirek w jaskini lwa"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Bool
14 grudnia 2010

"Wampirek w jaskini lwa" to dziesiąta część cyklu autorstwa Angeli Sommer-Bodenburg, opowiadającego o przygodach wampirka Rydygiera i jego ludzkiego przyjaciela Antka. Znajdujemy się na półmetku całej serii, która składa się z dwudziestu zeszytów. I środek ten, trzeba przyznać, jest bardzo rozmyty. Mamy tu nagromadzenie wielu motywów, jednak pewną trudność sprawia określenie fabularnych ram całej części.

Ponieważ stróż cmentarny Sęp-Kowalski, największy wróg wampirów, przebywa w szpitalu, młode wampiry wraz z Antkiem próbują nawiązać przyjazne stosunki z jego podwładnym, cmentarnym ogrodnikiem Węszynosem. Nie jest to łatwe, jeśli nie chce się przy tym zdradzić swej wampirzej tożsamości. Następnie planowana przez Antka impreza udaje się, lecz brak na niej nocnych gości rozczarowuje gospodarza. Wreszcie Rydygier postanawia podjąć się terapii u doktora Wymiatałka i wyleczyć z fobii słonecznej. Niestety, proces ten zapowiada się na długi i trudny.

Fragmentaryczność fabuły równoważona jest delikatnym zarysem dwóch rozwijających się romansów. Pierwszy z nich dotyczy Antka i wampirki Ani, drugi Rydygiera i Olgi. To właśnie chęć zaimponowania Oldze skłania Rydygiera do podjęcia trudnej terapii. Dotychczas wampir spotykał się z odrzuceniem jego uczuć. Odwrotnie sprawy wyglądają w relacji między Anią a Antkiem, tu chłopak jest stroną dystansującą się. Wynika to z prostego powodu: Ania coraz silniej namawia Antka do przemiany w wampira.

Obraz romansu Ani i Antka jest bardzo ciekawy w kontekście obecnych kulturowych
schematów. Przecież w większości popularnych tekstów dotyczących romansów z wampirami to zwykle ludzkie kobiety uwodzone są przez wampirycznych kochanków, którzy – inaczej niż Ania – odmawiają im przeistoczenia. Tu mamy sytuację diametralnie różną, przez co ciekawą. Zastanawiające jest tylko, jaki wymiar dydaktyczny można by jej nadać. Czy to próba nauczenia chłopców w wieku szkolnym jakiegoś typu asertywności względem "drapieżnych" koleżanek? Ciężko w to uwierzyć, ale równie ciężko zgodzić się na literaturę dla dzieci, która z dydaktyki rezygnuje. Być może szersze ujęcie, to znaczy ogląd na całą serię, pozwoli dojść do bardziej optymistycznych wniosków. Na to jednak pozostanie nam jeszcze trochę poczekać.

Polecanie lub odradzanie lektury tej książki mija się z celem. Jeśli czytelnik przebrnął przez wcześniejsze tomy i znalazły one jego uznanie, to i "Wampirek w jaskini lwa" stanie się dla niego pozycją obowiązkową. Natomiast ktoś, kto z wampirkami nie miał jeszcze do czynienia, powinien zacząć serię od początku. Pozostaje tylko życzenie, aby poziom kolejnych tomów wykazywał tendencję wzrostową.

Wampirek #10 - Wampirek w jaskini lwa

Autor: Angela Sommer-Bodenburg
Tłumaczenie: Maria Przybyłowska
Ilustrator: Amelie Glienke
Wydawnictwo: W.A.B.
Wydanie polskie: 7/2008
Liczba stron: 152
Format: 165 x 245 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788374144698
Cena z okładki: 24,90 zł


blog comments powered by Disqus