Septimus Heap #1 - Zakazana Magia

okładka
Autor: Angie Sage
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Ilustrator: Mark Zug

Pierwsza książka z nowego cyklu autorstwa Angie Sage, zabiera czytelników w niezwykłą podróż pełną dziwacznych postaci, magicznych uroków, mikstur i zaklęć. Zakazana Magia to oryginalna opowieść o utracie i odzyskaniu tożsamości, książka zabawna i pełna ciepła.

Debiutancka powieść Angie Sage, otwiera cykl książek o Septimusie Heapie, siódmym synu siódmego syna, obdarzonym nadzwyczaj magicznymi zdolnościami.

Jego ojciec Silas Heap, który wracając do domu znalazł w śniegu nowo narodzoną dziewczynkę, dowiaduje się, że mały Septimus zmarł tuż po urodzeniu. Wkrótce po tych wydarzeniach Marcia, nowo mianowana Czarodziejka Nadzwyczajna, nakazuje Silasowi, aby wychował znajdę jak własne dziecko. Przybrani rodzice nazywają dziewczynkę Jenna. Prawdziwe pochodzenie dziewczynki szybko wychodzi na jaw. Wścibska właścicielka gospody rozpowiada, jakoby królowa została zamordowana, a mała królewna zaginęła.

Następnie historia przeskakuje o dziesięć lat do przodu. Zły czarodziej, DomDaniel rozsyła szpiegów, by odnaleźli zaginione dziecko, którego istnienie uniemożliwia mu całkowite przejęcie władzy.

Ścigani przez Łowcę, Jenna i jej przyjaciele po dramatycznej ucieczce przez zdradliwe Mokradła Marram, znajdują schronienie u ciotki Zeldy.

Do trzymającej w napięciu akcji autorka wprowadza kilka wątków pobocznych i szereg epizodycznych postaci charakterystycznych. Niezwykłym urokiem i odwagą odznacza się szczur pocztowy Stanley, zaś Bagniak, wierny i oddany przyjaciel ciotki Zeldy, znakomicie daje sobie radę z Bagiennymi Skrzatami, wiodąc uciekinierów poprzez mglisty haar, krętymi kanałami mokradeł.

Niepodważalnym walorem powieści jest ogromne bogactwo wyrazistych, zapadających w pamięć bohaterów, osadzonych w pieczołowicie wykreowanym i dopracowanym w najdrobniejszych szczegółach, a także pełnym niepowtarzalnego klimatu świecie. Świecie, przesyconym magią, tą dobrą, która jest zakazana i tą oficjalną, sięgającą najmroczniejszych zakamarków Drugiej Strony.

Jedyne, co łączy tę książkę z cyklem powieści o Harrym Potterze, to fakt, że jest to książka fantasy opowiadająca o czarodziejach i adresowana do młodych czytelników. W powieści Sage nie ma jednak szkoły czarodziejstwa. W przeszłości istniała, ale została zamknięta przez złego czarodzieja, który zabił królową i Czarodzieja Nadzwyczajnego.

Zacznijmy jednak od początku. Akuszerka wybiega z nowo narodzonym Septimusem Heapem (siódmym synem siódmego syna), krzycząc: „Nie żyje! Nie żyje!”. Silas, ojciec dziecka, wracając do domu, znajduje w śniegu małą dziewczynkę, którą przynosi swojej zrozpaczonej żonie. Niebawem w Zamku roznosi się przerażająca wieść: królowa została zamordowana przez złego DomDaniela, a jej córeczka w tajemniczych okolicznościach zniknęła.

Zaginioną królewną jest oczywiście mała Jenna, która dorasta w rodzinie Heapów, a Septimusa kazał akuszerce porwać zły czarodziej DomDaniel. Pojawia się jednak szereg pytań: Kim jest dziecko-żołnierz „Chłopiec 412”, który przypadkiem trafia pod opiekę rodziny Heapów? Co ciotka Zelda robi na mokradłach? Czy rodzinie uda się uratować ucznia DomDaniela i czy będą chcieli, żeby z nimi został? I, rzecz jasna, co się stanie, kiedy DomDaniel dowie się, że królewna żyje?

To zabawna opowieść, od której dzieciom nie będą śnić się koszmary (nawet od tych scen, w którym czarne charaktery dostają za swoje). Jest w niej wystarczająco dużo tajemnic, ukrytych tożsamości i problemów, aby lektura mogła dostarczyć rozrywki szerokiej publiczności.

Podsumowując – bardzo przyjemna proza Angie Sage, z przepięknymi ilustracjami Marka Zuga.

*  *  *

"Dobra propozycja dla miłośników fantasy, którzy chcą zagłębić się w nowy świat, pełen magii, wartkiej akcji i kilku zgrabnych niespodzianek."

School Library Journal

Wydawnictwo: Jaguar
Wydanie polskie: 11/2006
Tytuł oryginalny: Septimus Heap: Magyk
Rok wydania oryginału: 2005
Liczba stron: 480
ISBN-13: 978-83-60010-46-4
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,90 zł

Materiały związane z książką:


blog comments powered by Disqus