Anna Starmach, Maria Kruczek "Lekkość" - recenzja książki kucharskiej

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
Korekta: Beata Liwoch
22 kwietnia 2015

Idzie wiosna, pasibrzuchy!

Annę Starmach dobrze znają widzowie TVN oraz wielbiciele książek kucharskich. Dotąd napisała ich trzy, wszystkie w serii Pyszne 25. Zawierały one na ogół proste, szybkie przepisy, niedrogie i przy tym nieźle wyglądające. Czasami nawet wykwintne jak na standardowe menu. Tym razem i autorka, i wydawnictwo Znak uderzyli w inną nutę: zdrowie i dbanie o wygląd.

Lekkość to nieco inaczej niż dotąd rozpisana książka kucharska. Składa się z dwóch, nazwijmy je umownie, wątków: zestawów posiłków oraz zestawów ćwiczeń. Anna Starmach współpracowała przy pisaniu z Marią Kruczek, trenerką i specjalistką do spraw żywienia. Kooperacja zaowocowała dość interesującą książką nie tyle kucharską, co o żywieniu i zdrowym trybie życie, uzupełnioną o kilkadziesiąt ciekawych przepisów.

Książka podzielona jest na 5 tygodni "treningowych". Każdy tydzień to zestaw przepisów oraz ćwiczeń. Na początek skupmy się na części najbardziej interesującej, czyli kulinarnej.

Dania proponowane przez Annę są podzielone na cztery kategorie: śniadania, obiady, przekąski i kolacje. Nie narzuca konkretnych posiłków na dane dni, to raczej sugestia, z czego możemy składać nasz jadłospis. I trzeba jej przyznać jedno: wybiera naprawdę urozmaicone i smaczne dania, które często w żaden sposób nie kojarzą się z typową dietą.

Wśród śniadań znajdziemy pasty z ryb i z jajek, placuszki owsiane i owsianki, kuskus, wędliny… Większość propozycji jest możliwa do przygotowania albo dzień wcześniej, albo w dosłownie kilka minut. Wszystkie wyglądają zachęcająco! Obiady zawierają kasze, ryby, drób, ale też krewetki czy kurczaka, czyli zdrowo i dużo, ale jednocześnie lekko. Kolacje to kwintesencja tej lekkości – głównie są to apetyczne sałatki. No i przekąski, naprawdę kolorowe i zachęcające. W kuchni okazało się także, że wypróbowane przepisy są w większości bajecznie proste - rzadko wymagają więcej czasu, niż zajmuje upieczenie ziemniaków czy sprzętu bardziej skomplikowanego niż blender. Wszystkie składniki są podane w ilości wystarczającej na dwie porcje każdego dania - dla nas i towarzysza niedoli, czyt. diety. To bardzo miłe. Jedyne, czego tak naprawdę brak, to wartość kaloryczna potraw, przydałaby się także orientacyjna ilość węglowodanów. Szkoda.

Druga składowa Lekkości to plan treningowy. Jak przeczytamy już we wstępie, rozpisany jest na zasadzie 2+2, czyli 4 dni ćwiczeń w tygodniu, 2 w domu, 2 na zewnątrz. Każde z ćwiczeń jest omówione, wzbogacone o zdjęcia i rady, jak najlepiej je wykonać. Co ciekawe, nie są takie trudne, chociaż niektóre wymagają dużej, gumowej piłki. Każdy tydzień treningowy poprzedzony jest wstępem napisanym przez Marię Kruczek - wyjaśnia w nim, co w danym tygodniu chcemy osiągnąć, jak to będzie wyglądać i czego możemy się spodziewać. Ostrzega, co może zaboleć i jakie są oznaki, że ćwiczymy nieprawidłowo. To naprawdę pomocne, w wielu internetowych poradnikach brak tego elementu.

Do całości dodano jeszcze wskazówki po każdym tygodniu - listy rzeczy, które należy wykreślić z diety, sposoby motywacji czy zdrowe zastępniki ulubionych produktów. Nie jest to na ogół nic odkrywczego, ale zebrane w jednym miejscu i zestawione z pysznie wyglądającymi - zdrowymi! - potrawami oraz ćwiczeniami daje motywacyjnego kopa.

Nie można nie wspomnieć o tym, że cała książka wręcz emanuje energią. Zdjęcia dań - całostronicowe, kolorowe i niezwykle apetyczne - zachęcają do sięgnięcia po taką dietę i wręcz krzyczą "Jesteśmy super, po co ci czekolada!". Ćwiczenia są nietrudne, chociaż męczące, a także dobrze opisane. Autorki starają się przekazać jak najwięcej słów wsparcia, przekonują, doradzają i podkreślają: "Dasz radę!". A jasne, ciepłe barwy większości grafik są bardzo pozytywne. Lekkość naprawdę zachęca do wzięcia się za siebie. Jeśli ktoś szuka motywacji - powinien tu zerknąć. Warto.

Lekkość

Autor: Anna Starmach
Wydawnictwo: Znak
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 3/2015
Liczba stron: 208
Format: 165x225 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324026685
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,90 złblog comments powered by Disqus