Recenzja książki "13 anioł"

Autor: Bool
18 października 2007

13 anioł jest czwartą książką napisaną przez Annę Kańtoch. Po dwóch ostatnich, udanych tomikach opowiadań o Domenicu Jordanie przyszedł czas na powieść, której fabułę autorka umieściła w całkiem nowej rzeczywistości.

Świat ów składa sie z dwu odseparowanych od siebie części: Brzeg Zachodni i Wschodni, czyli królestwo magii i techniki. Oddziela je jezioro Gette. Człowiek, elf, gnom czy faun, który urodził się na jednym brzegu, a próbowałby przedostać się na drugi, umrze po 3 minutach. Jednakże milioner Aimeric Tyren zbudował miasto na samym jeziorze. Praktycznie cała akcja 13 anioła rozgrywa się właśnie tam, w mieście Getteim, gdzie bezpiecznie przebywać mogą mieszkańcy obu brzegów, co więcej, osoby urodzone w nim mogą poruszać się po całym świecie.

Taka swawola kole w oczy radę trzynastu aniołów. Dwunastu z nich postanawia zniszczyć miasto. Trzynasty anioł ma możliwość ocalenia Getteim, niestety akurat gdzieś zaginął. Tymczasem Meric Tyren, syn Aimerika, dostaje od anielskiej rady informację o planowanej zagładzie miasta oraz o znakach, które ją poprzedzą. Meric decyduje się ocalić miasto, pomagać mu w tym będzie filmowa gwiazda oraz prywatny detektyw i jego pomocnica. Co uda się osiągnąć tej czwórce bohaterów, czy znajdą trzynastego anioła i uchronią Getteim od zagłady? Kim okaże się ów anioł i jakie są jego własne plany? By tego się dowiedzieć, trzeba książkę przeczytać. Nadmienić wypada tylko, że wraz z odkrywaniem kolejnych faktów zdziwić można się niejednokrotnie.

W powieści, poza samym pomysłem i dość nietypowym rozwojem akcji, cieszy szczegółowość niejednej sceny. Autorka od czasu do czasu wstawia króciutkie opisy czynności nie związanych w żaden sposób z istotą fabuły. Nadają one bohaterom i całej fabule pewną głębię, sprawiają, że nie są one dwuwymiarowe. Dzięki tym zabiegom łatwo sobie również wyobrazić ekranizowanie 13 anioła.

Anna Kańtoch, jak już wspomniano, stworzyła świat, w którym istnieje jednocześnie magia i technika. Teoretycznie nie są one przemieszane, choć akurat w samym Getteim, gdzie dzieje się 99% fabuły, te dwie skrajności żyją obok siebie. Mimo to nie znajdziemy w 13 aniele żadnych efektownych starć czarodziejów z inżynierami. Akcja powieści nie jest wartka ani nastawiona na docieranie do id czytelnika. Jest to bardziej książka detektywistyczna z elementami psychologicznymi, zaś cała ta magia, elfy i gnomy to tylko niezbędne, a przy okazji barwne tło.

Dlatego można 13 anioła polecić osobom, które lubią poznawać rozwiązanie historii dopiero na końcu. Powieść spodobać się też może każdej osobie, która pozytywnie odbiera kolaż naszej rzeczywistości z elementami fantasy. I na pewno jest to książka dla czytelników, którzy znają i lubią poprzednie dzieła Anny Kańtoch, choć niżej podpisany woli jednak opowiadania o Jordanie.

13 Anioł

Autor: Anna Kańtoch
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Miejsce wydania: Lublin
Wydanie polskie: 6/2007
Seria wydawnicza: Bestsellery polskiej fantastyki
Liczba stron: 456
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-60505-48-9
Wydanie: I
Cena z okładki: 9,99 zł


blog comments powered by Disqus