"Król, królowa i królewska faworyta" - recenzja książki

Autor: Monika "Katriona" Doerre
Korekta: Agata "Bulehithien" Wiśniecka
24 listopada 2013

Fidei Defensor

O Henryku VIII Tudorze powstało kilka filmów (Oto jest głowa zdrajcy, Henryk VIII czy Kochanice króla), książek (Henryk VIII Williama Szekspira, Cnotliwy książę Davida Starkeya) oraz serial (Dynastia Tudorów), który bardzo szybko zyskał sobie sporą popularność. Nic w tym dziwnego, produkcja telewizyjna okazała się naprawdę dobra, poza tym sama postać angielskiego króla od początku wzbudzała mnóstwo kontrowersji. Wystarczy wspomnieć o jego sześciu żonach, zatargach z Kościołem czy też zamiłowaniu do ścinania małżonek. Jednego nie można zarzucić Henrykowi VIII: był barwną i nader interesującą personą. Wróćmy do serialu, o którym była mowa na początku – Dynastii Tudorów. Cztery sezony, znakomita obsada, bardzo dobre oceny produkcji. Nie trzeba było długo czekać, by świat literatury zainteresował się serialem. Anne Gracie postanowiła napisać książkę na podstawie scenariusza Michaela Hirsta. Jak wypadła papierowa wersja Dynastii Tudorów?

Henryk VIII zakochuje się w Annie Boleyn. Pragnie spędzić z nią resztę swojego życia. Pojawia się jednak pewien problem – król jest już żonaty z Katarzyną Aragońską, którą jego lud wprost uwielbia. Władca nie poddaje się, pragnie za wszelką cenę być z kobietą swoich marzeń. To jednak nie jedyny problem młodego monarchy: w Londynie zaczyna szerzyć się zaraza, w Europie kwitnie luteranizm, a Francuzi i Hiszpanie ciągle mieszają szyki Henrykowi. Nawet jego bliscy pokazują drugie oblicze.

Król, królowa i królewska faworyta
, jak zostało wspomniane wyżej, to książka napisana na podstawie scenariusza Michaela Hirsta. Jeżeli ktoś widział wersję filmową, nie zostanie zaskoczony niczym nowym – literacka pozycja oddaje wszystko to, z czym miał do czynienia widz przy okazji produkcji telewizyjnej. Natomiast dla kogoś niezaznajomionego z pierwowzorem powieść może się wydać interesująca. Gdyby tylko nie drobny mankament widoczny już na samym początku lektury – suche przedstawianie faktów wziętych z serialu – książka okazałaby się o wiele przyjemniejsza w odbiorze, czytelnik nie miałby wrażenia, że czyta… skrypt filmowy.

Czego może spodziewać się laik nie obeznany ze światem produkcji telewizyjnej? Zawrotnego tempa akcji, barwnych i ciekawych postaci i mnóstwa intryg. Bo czymże byłby dwór bez pchnięcia oponenta sztyletem w plecy, potajemnych schadzek czy ambitnych (czasami nawet za bardzo) planów? Niczym specjalnym. Podpisywanie i zrywanie traktatów to preludium do skandali dziejących się na dworze Henryka VIII. I właśnie owe pikantne smaczki poznaje czytelnik, który zostaje wciągnięty w wir szybko pędzących wydarzeń. Jedno jest pewne – przy tej książce słowo "nuda" nie istnieje. Dwór to nie tylko spiski i szepty za plecami, to również przepych i bogactwo. Ta powieść wprost ocieka opisami pięknych strojów, komnat czy smakowitego jadła. Autorka stara się z wielką precyzją oddać to, co widz mógł zaobserwować  na ekranie telewizora.

Łaska pańska na pstrym koniu jeździ – ta prawda życiowa znajduje odzwierciedlenie w dziele Anne Gracie. Bardzo łatwo można było wspiąć się na sam szczyt, ale równie szybko osoba zajmująca wysoką pozycję traciła przychylność Henryka VIII i traciła swoje przywileje. Morał tej książki jest prosty – nigdy nie należy być pewnym swojej pozycji, bo niezwykle łatwo los może się od człowieka odwrócić. W powieści tym losem był król, który bardzo szybko zmieniał swoje uczucia względem drugiego człowieka. Zresztą nie tylko człowieka – w dziele czytelnik obserwuje kształtowanie się anglikanizmu, odłamu chrześcijaństwa powstałego w 1534 roku. Co spowodowało, że Henryk VIII postawił się na równi z Bogiem? O wszystkim można się dowiedzieć z powieści.

Król, królowa i królewska faworyta to dobra pozycja skierowana zarówno do fanów serialu, jak i osób z nim niezaznajomionych. Ci pierwsi będą mogli sobie odświeżyć przygody angielskiego króla, a drudzy poznać telewizyjną produkcję. Ten tom nawiązuje do pierwszego sezonu serii. W księgarniach są już dostępne dwa kolejne: Królowa traci głowę oraz Bądź wola Twoja.

Dynastia Tudorów #1 - Król, królowa i królewska faworyta

Autor: Anne Gracie, Michael Hirst
Wydawnictwo: Mira
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 6/2013
Tytuł oryginalny: Tudors: The King, the Queen, and the Mistress
Rok wydania oryginału: 2007
Liczba stron: 367
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788327601285
Wydanie: I
Cena z okładki: 36,99 zł


blog comments powered by Disqus