Recenzja książki "Moreta, Pani Smoków z Pern"

Autor: Girwan
3 stycznia 2009

Anne McCaffrey nie na darmo zwana jest Królową Smoków. Jej powieści opowiadające o przygodach Jeźdźców Smoków trafiły do wielu tysięcy odbiorców w różnych krajach. W Polsce dzieła tej autorki ukazują się ostatnimi czasy nakładem wydawnictwa Książnica, które wypuszcza książki w taki sposób, by można było cieszyć się ich treścią w czasie podróży. Otrzymujemy wydanie kieszonkowe, w przystępnej cenie, a czy z ciekawą treścią? Rzućmy na to okiem.

„Moreta, Pani Smoków z Pern” to siódma część cyklu, który opowiada o życiu osadników na planecie Pern. Znajdująca się w pobliżu planety gwiazda okresowo przesyła przez przestrzeń kosmiczną Nici, pasożytnicze organizmy, które wyjaławiają ziemię w miejscu, gdzie upadną. Osadnicy dzięki manipulacjom genetycznym stworzyli Smoki, olbrzymie jaszczury, które, dosiadane przez ludzi, spopielają swoim oddechem Nici, nie dopuszczając ich do powierzchni planety. Z biegiem czasu nowoczesne technologie popadły w zapomnienie, a osadnicy zmienili się w społeczeństwo z ustrojem feudalnym. Jeźdźcy Smoków zamieszkujący Weyry stali się zależni od zwykłych mieszkańców skupionych w Warowniach. Z kolei Warownie za ochronę przed Nićmi zobowiązały się utrzymywać Weyry, dostarczając im wszystko, co niezbędne do życia.

Ciężkie życie na planecie zagrożonej Opadem powodowało, że wszyscy korzystali z każdej okazji do chwili zabawy. W takim właśnie momencie zaczyna się omawiana książka. W jednej z Warowni świeżo upieczony Lord Allessan organizuje Zgromadzenie, imprezę, w czasie której twierdzę odwiedzają setki gości. Nikt niestety nie przewiduje, że migracja ludzi spowoduje większe zagrożenie dla mieszkańców Pernu niż opad pasożytniczych Nici. Wszystko za przyczyną epidemii wywołanej przez wirusa, który w ciele nieznanego zwierzęcia przedostał się z innego, do tej pory nie zasiedlonego kontynentu. Tragizm sytuacji powiększa fakt zapadania na chorobę również Jeźdźców, którzy powinni bronić planety przed Nićmi.

Główną bohaterką jest młoda władczyni Fortu Weyr. Będąc naznaczoną przez złotą smoczycę, odpowiedzialna jest za swój Weyr. Jej partner odpowiada za sprawną obronę przed Opadem, a ona za funkcjonowanie siedziby smoków i ich jeźdźców.

Autorka w trakcie opowiadania historii przemyca również problemy, z którymi spotykamy się w dniu dzisiejszym. Ciekawą kwestią, która w dniu powstawania książki nie była jeszcze tak widoczna czy nagłośniona jak w dzisiejszych czasach, są na przykład nowoczesne typy związków międzyludzkich. Przedstawione przez Anne McCaffrey społeczeństwo w pełni akceptuje łączenie się w pary tylko na określony czas, jak również związki homoseksualne, które nikogo nie rażą, nie budzą niechęci i nie powodują odsunięcia takich ludzi na margines społeczności O ile to jest jeszcze zrozumiałe, to przedstawiona wizja społeczeństwa, w którym rodzice oddają swoje dzieci na wychowanie innym ludziom, nie interesując się praktycznie wcale ich losem, jest dla mnie trudna do zaakceptowania.

Głównym jednak wątkiem powieści jest walka z epidemią dziesiątkującą ludność. Możemy zaobserwować różne postawy ludzkie, od pełnych poświęcenia do najbardziej negatywnych i egoistycznych. Główna bohaterka, niosąc bezinteresowną pomoc chorym, płaci za to cenę najwyższą.

Autorka potwierdza znaną tezę, że charakter człowieka poznaje się w najtrudniejszych chwilach. Pokazuje również, jak ważne jest przechowywanie dawnej wiedzy. Gdyby Perneńczycy przekazywali ją potomnym już od momentu powstania kolonii, choroba nie uśmierciłaby ponad połowy populacji.

Książka „Moreta, Pani Smoków z Pern” niesie w sobie, oprócz ciekawej i wciągającej historii, również przesłanie, zgodnie z którym powinniśmy dbać o wiedzę sprzed lat. Od jej zachowania może zależeć nasze istnienie. Pamiętajmy o tym, kiedy najdzie nas chęć urwania się z lekcji.

Jeźdźcy smoków z Pern #7 - Moreta, Pani Smoków

Autor: Anne McCaffrey
Wydawnictwo: Książnica
Miejsce wydania: Katowice
Wydanie polskie: 2008
Liczba stron: 361
Format: 110 x 175 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-245-7543-5
Cena z okładki: 11,99 zł


blog comments powered by Disqus