Recenzja książki "Smocze Werble"

Autor: Girwan
21 grudnia 2008

Anne McCaffrey to autorka, która zasłynęła dzięki serii książek poświęconych smokom Pernu. W jej skład wchodzi w sumie 18 powieści. Dzięki wydawnictwu Książnica mamy okazję zapoznać się z historią Piemura, młodego bębniarza, w tomiku zatytułowanym „Smocze Werble”.

Tom został wydany w ramach Książnicy Kieszonkowej, specjalnej serii, która pozwala czytelnikowi wziąć książkę do kieszeni i zagłębić się w lekturze podczas podróży pociągiem, autobusem czy tramwajem. Specjalne, małe wymiary sprzyjają tego typu działaniom. Z kolei ładna kolorowa okładka zachęca do tego, by po przeczytaniu umieścić książkę na półce swojej biblioteczki. Całość zewnętrznego wizerunku powieści psuje jedynie błąd drukarski spowodowany złym wklejeniem stron. Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach tego typu błędy nie będą się już pojawiały.

Przejdźmy jednak do samej powieści. „Smocze Werble” przenoszą nas do Pernu, świata, w którym smoki dosiadane przez ludzkich jeźdźców bronią powierzchni planety przed opadającymi z kosmosu Nićmi – pasożytami wyjaławiającymi ziemię. Odpowiednio skonstruowana struktura społeczeństwa pozwala jeźdźcom smoków bronić pól uprawnych lokalnych mieszkańców, którzy z kolei zaopatrują ich w niezbędne do życia jedzenie i różne inne przedmioty. Na przestrzeni dziejów wykształciły się cechy rzemieślników, dbających o rozwój przemysłu, medycyny itp. Jedną z takich gildii jest Cech Harfiarzy, swoistych bardów, którzy oprócz umilania innym czasu poprzez śpiew i muzykę, odpowiadają również za spisywanie dziejów Pernu. Jednak nie mniej ważnym zadaniem, jakie pełnią harfiarze, jest utrzymanie komunikacji pomiędzy rozrzuconymi na planecie osadami przy pomocy bębnów, których dźwięki przenoszą ważne dla wszystkich komunikaty. Autorka właśnie temu cechowi, a właściwie jednemu z jego czeladników, poświeciła recenzowany tomik. Piemur, którego poznajemy w momencie, gdy przechodzi mutację głosu, zostaje przeniesiony z grona śpiewaków do grupy specjalizującej się w przekazywaniu informacji przy pomocy bębnów. Jego charakter, bystrość i inteligencja powodują, że Mistrz cechu ma względem niego również inne plany. Okazuje się, że Harfiarze to również politycy, którzy zręcznymi posunięciami dbają o utrzymanie jedności wśród mieszkańców planety. Zadanie nie jest łatwe ze względu na to, że część jeźdźców smoków to przybyli z przeszłości dumni i wyniośli ludzie, nie potrafiący przystosować się do obecnej sytuacji. W takiej właśnie sytuacji Piemur, młody czeladnik, zostaje wysłany do Warowni Nabol, okazującej nielojalność wobec Weyru Benden, którego władcy są uznawani za zwierzchników wszystkich jeźdźców smoków.

Opowiedziana przez Ann McCaffrey historia jest ciekawa i wciągająca. Skierowana do młodych ludzi, pozwala im utożsamić się z młodym Piemurem, którego wrodzona ciekawość i zaradność pozwala mu radzić sobie z nieprzewidzianymi okolicznościami. Powieść pokazuje nam jednocześnie, że polityka jest wszędzie obecna i nawet w tak fantastycznych światach jak Pern, gdzie smoki są na porządku dziennym, walczy się o wpływy polityczne. Pozwala jednocześnie zanurzyć się w świecie, gdzie smok, olbrzymi gad, żyje w symbiozie z człowiekiem. Jak widać, nie we wszystkich historiach o smokach muszą one stać po stronie zła.

Najważniejsze chyba jest jednak to, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Jak wszystkie książki tej autorki, tak i ta potrafi oczarować czytelnika swoim klimatem i historią, zachęcając do sięgnięcia po kolejne tomy opowieści o Jeźdźcach Smoków.

Jeźdźcy smoków z Pern #6 - Smocze werble

Autor: Anne McCaffrey
Wydawnictwo: Książnica
Miejsce wydania: Katowice
Wydanie polskie: 2/2008
Liczba stron: 270
Format: 110 x 175 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-245-7516-9
Cena z okładki: 11,99 zł


blog comments powered by Disqus