Recenzja książki "Kuszenie"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Alicja "cichutko" Laskowska
28 stycznia 2012

Toby O'Dare, bohater "Pokuty" Anne Rice, wraca w kolejnym tomie "Pieśni aniołów". Tym razem jego skrzydlaty przełożony, Malachiasz, wyrywa go z sielskiego pojednania z synem i dawną ukochaną, by wysłać na misję do renesansowych Włoch.

W Rzymie O'Dare ma dowieść niewinności i uratować przed śmiercią Vitalego, Żyda niesłusznie oskarżonego o czary i trucicielstwo. Widać tu dziwne podobieństwo do "Pokuty", gdzie O'Dare również stawał w obronie przedstawicieli Narodu Wybranego. Od czasów "Chrystusa Pana" Rice z perwersyjną przyjemnością obsadza Żydów w roli ofiar.

Niestety pisarka uległa pokusie schematów i w drugim tomie realizuje bardzo podobny wzór fabularny. Po wprowadzeniu w teraźniejsze życie Toby’ego przenosimy się w przeszłość, gdzie lud domaga się krwi Jehowie ducha winnych Żydów. Były morderca musi teraz odkupić swe winy, nie dopuszczając do zamordowania oskarżonych. By tego dokonać, przeprowadza coś na wzór własnego dochodzenia. Sukces jest łatwy do przewidzenia.

Przemiana duchowa, jaka dokonała się w Anne Rice jakiś czas temu, zmieniła charakter jej twórczości. I choć autorka "Wywiadu z wampirem" przekonała się już, że apokryficzne powieści o życiu Jezusa Chrystusa nie są najlepszym pomysłem, to wciąż tworzy ad maiorem Dei gloriam. Literatura wychodząca obecnie spod jej pióra jest literaturą religijnie zaangażowaną, która ma wprowadzać czytelnika w mistyczne medytacje, choć niebezpiecznie zbliża się w tym do poziomu Paulo Coelho.

"Kuszenie" dobrze obrazuje przeobrażenia poglądów Rice – na każdym kroku widać tu odejście autorki od ortodoksyjnego chrześcijaństwa. Wiara twórczyni Lestata staje się niedogmatyczna, a autorka jasno przeciwstawia się - ustami swych bohaterów - instytucjonalizacji religii.

Rice od początku dzieliła czytelników. Jedni lubili jej rozwlekły styl, pełen szczegółowych opisów poprzedzonych dokładnymi studiami architektury, mody i kultury epoki, o której pisała, inni nie mogli znieść statyczności jej powieści. Później podzieliła swych fanów, porzucając wampirze historie na rzecz krzewienia duchowej odnowy. Teraz próbuje poszerzyć kręgi swych odbiorców, wyraźnie ciążąc ku lekkiej i modnej pseudo-mistyce. Wierni czytelnicy mają więc swoją pokutę.

Pieśń aniołów #2 - Kuszenie

Autor: Anne Rice
Tłumaczenie: Grażyna Smosna
Wydawnictwo: Otwarte
Wydanie polskie: 10/2011
Tytuł oryginalny: Of Love and Evil. The Songs of Seraphim v. 2
Liczba stron: 232
Format: 136 x 205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788375151862
Cena z okładki: 32,90 zł


blog comments powered by Disqus