Recenzja książki "Mumia"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Dawid "Fenrir" Wiktorski
2 października 2011

Londyn z początku XX wieku. Rodząca się nowoczesność sięga z chęcią ku przeszłości. Mieszczanie i powstająca klasa robotnicza uwielbiają archeologiczne wystawy i prasowe doniesienia o kolejnych odkryciach w tej dziedzinie. Nic więc dziwnego, że olbrzymie zainteresowanie wzbudza mumia faraona Ramzesa Wielkiego, zwanego także Ramzesem Przeklętym. Tym bardziej że jej odkrywca – zgodnie ze starożytną legendą – dokonał żywota w egipskim grobowcu. Eksponat trafia na krótki czas do domu córki i spadkobierczyni archeologa, Julie. Tam mumia ulega przemianie, aż przed młodą kobietą staje dawny faraon w pełni sił witalnych i królewskiego uroku. Dziewczyna będzie się starała wprowadzić Ramzesa w nowoczesny świat, lecz szybko okaże się, że rzeczywistość wypełniają matrymonialne intrygi i finansowe afery. Czy od lat świetności dawnego Egiptu tak wiele się zmieniło?

Czas jest kategorią kluczową dla twórczości Anne Rice. Bohaterowie jej "Kronik Wampirów" są ponadczasowi, lecz często muszą borykać się z problemami epok, w których aktualnie żyją. Ich trwanie – choć ciągłe, jest też mocno zakorzenione w pewnego rodzaju ahistorycznej teraźniejszości. Podobnie czas będzie pełnił ważną rolę w "Mumii", leczy tym razem, zamiast ciągłości mamy nagły czasowy przeskok. Nieśmiertelność schodzi tu na dalszy plan, a autorka szuka odpowiedzi na pytanie, jak wyglądałoby życie osoby, która pewnego dnia budzi się w nowej rzeczywistości, w tym samym świecie, lecz starszym o trzy milenia.

Twórczyni "Wywiadu z wampirem" w umiejętny sposób łączy w "Mumii" dwa popularne motywy. Pierwszy z nich to oczywiście tytułowa mumia, znana z legend, filmów i literatury grozy. Drugi, mniej oczywisty, to postać dzikusa, który nagle trafia w sam środek cywilizowanego świata – historia znana z rozmaitych interpretacji "Tarzana" czy "Nowego wspaniałego świata". Ów barbarzyńca zawsze wzbudza zainteresowanie, fascynację oraz poczucie zagrożenia i niepewności. W przypadku Ramzesa Wielkiego mamy do czynienia nie tyle z dzikusem, co z reprezentantem dawnej cywilizacji, reszta motywu jednak się zgadza.

Czytelnicy Rice dzielą się na dwie grupy: tych, którzy narzekają na długość opisów poważnie spowalniających akcję, oraz tych zachwycających się szczegółowością obserwacji, bogactwem detali i solidnymi studiami, jakie stoją za każdą kolejną książką tej autorki. Nie jest potrzebne opowiadanie się po którejkolwiek ze stron, lecz warto mieć to na uwadze wybierając lekturę. Bo jeśli sięgniecie po "Mumię", będziecie w pełni zadowoleni tylko wtedy, jeśli naprawdę lubicie drobiazgowe opisy.

Mumia

Autor: Anne Rice
Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 7/2011
Tytuł oryginalny: The Mummy: or Ramses the Damned
Rok wydania oryginału: 1989
Liczba stron: 462
Format: 130x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788375106589
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,90 zł


blog comments powered by Disqus