Recenzja książki "Taltos"

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
Korekta: Dawid "Fenrir" Wiktorski
18 grudnia 2011

Rowan Mayfair zachowuje się jak katatoniczka. Ubiera się sama w przygotowane ubrania, je to, co jej podano, wychodzi siadać w fotelu pod drzewem w ogrodzie. Nie mówi, nie reaguje na bodźce, nie interesuje jej świat zewnętrzny. To efekt tego, co spotkało ją z rąk Lashera – ostatniego Taltosa, przedstawiciela pradawnej, długowiecznej rasy. Porwanie, gwałt, poród, zabicie córki, śmierć Lashera – opisywane w poprzednim tomie opowieści o Mayfairach – pozostawiły głębokie blizny w duszy niezwykłej czarownicy.

Jeden z najbogatszych biznesmenów Ameryki, czarujący i niesamowicie przystojny Ash, dostaje informację, że w dolinie Donnelaith widziano Taltosa. Wyrusza w podróż w towarzystwie garbatego karła, narażając się na śmierć lub zdemaskowanie – a nie wiadomo, co byłoby gorsze.

Talamaska, działający od wieków zakon poświęcony nauce, wspierający wszelką wiedzę – również tę tajemną – przestaje nagle być tak przyjazny czarownicom. Czyżby wewnątrz działał ktoś niepowołany?

To tylko początek „Taltosa”, kolejnej powieści Anne Rice. Fanom znanej autorki na pewno przypadnie do gustu – poziomem i stylem nie odbiega w niczym ani od poprzednich historii o Mayfairach ani od „Kronik wampirów”. Czytelnik znajdzie tu i skomplikowaną fabułę – co widać już po krótkim streszczeniu – i długie opisy oraz charakterystyczny język pisarki. Nie da się ukryć, że to książka prawdziwie kobieca, chociażby ze względu na styl właśnie. Opisy przeżyć wewnętrznych przeważają nad fabułą, zdania są delikatne i skomplikowane. Dodatkowo wśród bohaterów mamy przede wszystkim kobiety – nawet występujący w powieści mężczyźni wydają się być od tych kobiet uzależnieni, podporządkowując im swoje działania.  

Jednocześnie ci z czytelników, którzy twórczość Anne Rice znają tylko z filmów, nie będą zadowoleni z lektury. Przede wszystkim „Taltos” sięga do wydarzeń z poprzednich części cyklu, więc ich znajomość jest obowiązkowa. Dodatkowo styl autorki – powolne prowadzenie akcji, charakterystyczna narracja – nie każdemu przypadnie do gustu. Widać to zwłaszcza w momencie opowieści Taltosa o początkach jego rasy, zajmującej dobre kilkadziesiąt stron. Niektórym może się to skojarzyć wręcz ze stylem naszej pozytywistki Elizy Orzeszkowej i jej „Nad Niemnem”, tak znienawidzonym przez większość licealistów.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy „Taltos” jest dobrą powieścią. Jak już zostało powiedziane, nie odbiega poziomem od poprzednich książek pani Rice, jednocześnie jednak styl autorki jest na tyle charakterystyczny, że wielu odbiorców podejdzie do niego z dystansem. Jeśli ktoś zna i lubi tę serię, może nabyć „Taltosa” niemal na ślepo i nie zawiedzie się ani odrobinę. Czytelnicy nieobyci z matką wampira Lestata powinni cofnąć się do początku serii „Kronik wampirów”.

Opowieści o czarownicach z rodu Mayfair #5 - Taltos

Autor: Anne Rice
Tłumaczenie: Małgorzata Kicana
Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 4/2010
Liczba stron: 620
Format: 130x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7510-290-1
Wydanie: I
Cena z okładki: 37,90 złblog comments powered by Disqus