Pięcioro wybranych, jeden świat do ocalenia

Autor: Girwan
10 sierpnia 2007

W dzisiejszych czasach na rynku księgarskim możemy zaobserwować wysyp książek, które kolorowymi okładkami mamią nabywców oferując im swoje treści. Liderem jest oczywiście cykl książek o przygodach Harry'ego Pottera, który ukazuje się praktycznie na całym świecie.

Za przykładem Pani Rowling idą inni autorzy, którzy pragnąc sobie zapewnić czytelników na dłuższy czas wymyślają swoich bohaterów obarczając ich różnymi wyzwaniami losu generując kolejne tomy ich przygód. A jaki przepis na sukces znalazł Anthony Horowitz pisząc Krucze Wrota?

Powieść skierowana jest do młodzieży więc bohaterem powinien też być nastolatek. Najlepiej wyposażyć go w jakieś specjalne zdolności, które uczynią z niego nietypowego młodzieńca borykającego się z problemami niedostosowania do otoczenia. Do tego dodajmy trochę mistycyzmu i magii wywodzącej się z mrocznych wieków początku świata. Koniecznie wystąpić musi przepowiednia o końcu świata i sposobie jego powstrzymania. Osadźmy całość we współczesnym świecie najlepiej w opuszczonej elektrowni atomowej. Oczywiście nie może zabraknąć szalonego naukowca oraz tajemniczej organizacji, która stojąc na boku czuwa nad światem i spokojnym życiem niczego nie świadomych ludzi. Przepis prosty ale chyba nadmiernie już wyeksploatowany. Tak naprawdę tylko od autora zależy czy książka wciągnie czytelnika, czy też rzuci ją po kilku stronach w kąt sięgając po inną ciekawszą pozycję,

W przypadku Kruczych Wrót fabuła nie jest zbyt skomplikowana. Nastolatek wychowywany przez przyrodnią siostrę swojej zmarłej matki czuje się zagubiony i pozostawiony sobie. Wdając się w złe towarzystwo popada w konflikt z prawem w wyniku czego zostaje oddany pod kuratelę tajemniczej kobiety, która już na początku objawia się nam jako tajemnicza osoba władająca niezwykłą mocą. Oddany pod jej opiekę chłopiec odkrywa w sobie zdolności paranormalne. Dowiaduje się również, że jego obecna opiekunka od dawna planowała przejęcie nad nim opieki. Rozwijająca się akcja odsłania przed nami kolejne tajemnice związane z przepowiednią o czterech chłopcach i jednej dziewczynce, których zadaniem jest powstrzymanie zbliżającej się zagłady. Nie będę jednak odsłaniał pełnej fabuły. Jeśli chcecie wiedzieć czym jest tajemniczy Nexus, co spotkało głównego bohatera i jak wybrnął z piętrzących się przed nim kłopotów zajrzyjcie do książki zatytułowanej Krucze Wrota Anthonego Horowitza.

Podsumowując wrażenia z lektury warto wspomnieć o często pomijanym aspekcie praktycznym. Książka wydana jest przez wydawnictwo Znak, które zadbało o to by treść pozbawiona była błędów, które pomimo zastosowania komputerowego przygotowania do druku czasami pojawiają się w książkach. Kupując tą pozycję możemy również spodziewać się zakładki, która na pewno nie jednej osobie przyda się podczas czytania. Mroczny klimat okładki przyciąga wzrok sugerując powieść utrzymaną w konwencji horroru co niestety dalekie jest od prawdy.

Przyznam, że książka wciągnęła mnie i czytałem ją szybko, choć nie z zapartym tchem. Akcja toczy się wartko, jednak brakuje jej tego czegoś co jest obecne w prozie Tolkiena, Sapkowskiego, Rowling.czy innych poczytnych pisarzy. Hitem zapewne nie będzie. Czy warto ją przeczytać? Podczas długiej podróży tak. Mając jednak do wyboru wyjście na kąpielisko lub pozostanie w domu z tą książką osobiście wybrałbym pierwszą opcję.

Księgi Pięciorga #1 - Krucze Wrota

Autor: Anthony Horowitz
Tłumaczenie: Rafał Śmietana
Wydawnictwo: Znak
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 6/2007
Tytuł oryginalny: Power of Five: Raven's Gate
Rok wydania oryginału: 2005
Liczba stron: 256
Format: 130x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-240-0814-8
Wydanie: I
Cena z okładki: 28 zł


blog comments powered by Disqus