Recenzja książki "Mroczna Gwiazda"

Autor: Girwan
16 stycznia 2008

To już druga część cyklu Księgi Pięciorga. Tym razem autor powieści zabiera nas do Peru, gdzie kontynuowana jest fabuła pierwszej części. Zamknięcie tytułowych Kruczych Wrót, przez które mieli przedostać się na nasz świat Pradawni, by szerzyć wojny przynoszące zagładę ludzkości, nie kończy przygód piętnastoletniego chłopca. Znany nam z Kruczych Wrót Matt wraz z zaprzyjaźnionym dziennikarzem ponownie zostają wciągnięci w wydarzenia, które zaczynają rządzić ich życiem. Autor pokazuje nam tę mniej znaną część społeczeństwa kraju, w którym dzieje się akcja. Nasz bohater nie opływa w dostatki, co więcej, zostaje okradziony a po piętach depcze mu skorumpowana policja. Pomoc nadchodzi z najmniej spodziewanej strony. W trakcie swych przygód spotyka tajemniczą organizację Inków, którzy od stuleci ukrywają się w tłumie innych mieszkańców Peru. Znajduje również kolejnego Wybrańca z przepowiedni o pięciorgu dzieci zdolnych pokonać pradawne zło. Tak samo jak Matt, posiada on specjalną moc potrzebną do wykonania zadania.

Mroczna gwiazda, podobnie jak pierwszy tom serii, nie porywa. Nie znajdziemy w niej kwiecistych opisów, szybkiej dynamicznej akcji ani gwałtownych zwrotów fabuły. Nie znaczy to oczywiście, że akcja ciągnie się jak przysłowiowe flaki z olejem. Powieść napisana jest językiem prostym, dzięki czemu czyta się ją szybko. Na pewno godne uwagi są pomysły pisarza, przykładowo: bohaterowie używają nowoczesnej technologii do otwarcia starożytnego zamka czasowego. Zamka, który sam w sobie stanowi ciekawe rozwiązanie i jest próbą tłumaczenia rzeczywistych, tajemniczych rzeczy, znajdujących się na terenie Peru.

Podsumowując swoje wrażenia z lektury, wspomnę, że, o ile pierwsza część wydawała się trochę naiwna, to kontynuacja cyklu mile rozczarowała, pomimo początkowych obaw. Nie są to jakieś odgrzewane kotlety, widać, że autor ma pomysły i umie je sprytnie wykorzystać, wplatając w fabułę. Anthony Horowitz nie korzysta już ze skrótów i uproszczeń, które dawało się wyczuć w Kruczych Wrotach. Co prawda razi trochę stawianie bohaterów od razu po stronie dobra lub zła, należy jednak pamiętać, że utwór dedykowany jest dla młodzieży, a tym samym ma kultywować określone postawy społeczne.

Szata graficzna książki nawiązuje do pierwszej części. Ponownie do ręki dostajemy książkę wyposażoną w zakładkę powiązaną wizualnie z okładką. Czerwony kolor grafiki rzuca się w oczy, kontrastując z czarnym konturem pentagramu, który symbolizować ma tytułową mroczną gwiazdę.

Drugi tom cyklu jest napisany lepiej niż pierwsza część. Z czystym sumieniem można polecić tę pozycję wszystkim tym osobom, którym przypadły do gustu Krucze Wrota.

Księgi Pięciorga #2 - Mroczna Gwiazda

Autor: Anthony Horowitz
Tłumaczenie: Beata Śmietana
Wydawnictwo: Znak
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 6/2007
Tytuł oryginalny: Power of Five: Evil Star
Rok wydania oryginału: 2006
Liczba stron: 312
Format: 130x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-240-0848-3
Wydanie: I
Cena z okładki: 28 zł


blog comments powered by Disqus