Recenzja książki "Dotknąć prawdy"

Autor: Dawid "Fenrir" Wiktorski
Korekta: Bool
10 sierpnia 2011

"Dotknąć prawdy" na pierwszy rzut oka zapowiada się jako książka, która opowiada o szeroko rozumianym autyzmie. Z tej przyczyny na pewno zawęża się tu potencjalny krąg odbiorców – w końcu nie każdy lubi tego typu literaturę. Jak się jednak okazuje, powieści jest znacznie bliżej do thrillera medycznego niż książki obyczajowej.

Fabuła jest tu z pozoru banalna. Syn nowojorskiej prawniczki trafia do jednego z najlepszych szpitali psychiatrycznych w kraju, gdy matka odkrywa u niego skłonności samobójcze. I to właśnie tam odbywa się koszmar, który nakręca całą dalszą fabułę książki – młody Max zostaje oskarżony o brutalne morderstwo na innym pacjencie, jego matka widzi jednak, że zbyt wiele elementów tej układanki tu nie pasuje. I oczywiście postanawia wyjaśnić całą tę sprawę.

Uwagę czytelnika zwraca zarówno umiejętność autorki w kwestii budowania napięcia oraz stopniowego odkrywania kart, jak i przystępne przedstawienie problemów psychicznych, z jakimi borykają się pacjenci Maitland. Wbrew pozorom, nie trzeba tu jakiejkolwiek znajomości psychiatrii, by bez najmniejszych problemów czytać "Dotknąć prawdy", nie sięgając co pięć minut do słownika. Elementy psychologii stanowią tu jednak zdecydowaną mniejszość, ustępując kryminałowi. Który zresztą jest taki, jaki być powinien – prawdę odkrywamy wraz z główną bohaterką stopniowo, snując najróżniejsze teorie spiskowe na temat mordercy w szpitalu psychiatrycznym. Żeby było ciekawiej, zakończenie okazuje się dużo bardziej mroczne i niespodziewane, niż można się spodziewać.

"Dotknąć prawdy" jest najlepszym przykładem na to, jak mylące bywa pierwsze wrażenie. Pod postacią obyczajówki, jakich wiele, kryje się soczysty thriller ze sporą dawką kryminału. Wszystko to na dodatek okraszone jest dobrym warsztatem literackim autorki, który w połączeniu z jej umiejętnością budowania napięcia sprawia, że "Dotknąć prawdy" to lektura naprawdę dobra i wciągająca, a po jej zakończeniu można odczuć tylko lekki żal, że nie jest nam dane poznać dalszego ciągu historii Maksa. Polecam!

Dotknąć prawdy

Autor: Antoinette van Heugten
Wydawnictwo: Mira
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 5/2011
Tytuł oryginalny: Saving Max
Rok wydania oryginału: 2010
Liczba stron: 480
Format: 135x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788323877738
Wydanie: I
Cena z okładki: 9,90 złblog comments powered by Disqus