Antonio Tabucchi

Ur.: 23 września 1943
zdjęcie

Antonio Tabucchi jest jednym z najpopularniejszych wspołczesnych włoskich powieściopisarzy. Zdziwienie może budzić fakt zamieszczenia go w dziale literatury portugalskiej, jednak stało się tak nie bez powodu. Tabucchi jest Włochem do nieprzytomności zakochanym w Portugalii, wiele powieści, które napisał, posiada akcję osadzoną własnie w tym kraju. Jedna z nich została nawet przez niego od razu napisana po portugalsku, gdyż tylko ten język był w stanie oddać ducha Portugalii - jak twierdzi autor.
Prasa tak komentowała ukazanie się jego najnowszej powieści na polskim rynku:

"Wiele wskazuje na to, że najpopularniejszy żyjacy włoski prozaik, Antonio Tabucchi zawładnął sercami i umysłami również polskich czytelników. Jego powieść "Zaginiona głowa Damascena Monteira" ledwo ukazała się we Włoszech, już została przełożona na język polski przez Joannę Ugniewską. Warto dodaż, że "Zaginiona glowa Damascena Monteira" jest juą trzecią książka Tabucchiego - po "... twierdzi Pereira" i "Snach o snach" - ukazujaca się ostatnimi laty w przekładzie tej tłumaczki w prestiżowej serii Nike wydawnictwa Czytelnik, a piąta wydana w Polsce. Wcześniej wydano u nas "Plac włoski" i "Słowa na opak"."

"Tabucchi, historyk literatury portugalskiej, znawca twórczości najwybitniejszego portugalskiego pisarza XX wieku - Fernando Pessoi, kocha ten kraj jak wlasną ojczyznę. Nic więc dziwnego, że Portugalia jest w jego powieści wszechobecna. Bohaterowie utworu spieraja się, czy lepsza drużyna piłkarska jest Benfica Lizbona czy też FC Porto, piją namiętnie wino - oczywiście - porto, chavelho lub zielonkawe alvarinho, raczą się roladami z dorsza i smażonymi ciernikami, słuchają fado z Coimbry i pieśni Cesarii Evory, marzą o wakacjach na Maderze, zachwycają sie marmurem z Estremoz, który podobno dorównuje temu z Carrary."

Książki tego autora czyta się z przyjemnością nie tylko miłośnikom Portugalii, choć ci, z pewnością, mają podwójne powody do zadowolenia. Akcja jest interesująca lecz nie brak, przynajmniej w "Zagininej głowie Damascena Monteira", wplecionych w wątek sensacyjny, rozważań i ciekawych dysput na temat literatury, filozofii i etyki.


Bibliografia:blog comments powered by Disqus