Drużyna A #2 - Misterioso

okładka
Autor: Arne Dahl
Tłumaczenie: Dominika Górecka

Znany szwedzki finansista zostaje brutalnie zamordowany, po nim kolejny i jeszcze następny. W celu wykrycia sprawcy komenda policji tworzy specjalną Drużynę A, złożoną z siedmiu policjantów z całego kraju. Drużyna ma za zadanie wykryć, kto jest sprawcą zuchwałych zabójstw. Media nazwały mordercę Łowca Rekinow. Ślady wiodą do rosyjskiej mafii.

W trakcie pościgu za seryjnym mordercą upada piękna, lecz fałszywa fasada wielkich interesów, odsłaniają się brudy, perwersja i gwałty. Arne Dahl daje nam próbkę świetnego stylu i niezwykłej zręczności w komponowaniu emocjonującej powieści kryminalnej. Wszystkie jego książki to doskonały obraz społeczeństwa i komentarz do współczesności. To mocne kryminały w tak popularnym dziś skandynawskim stylu.

*  *  *

Znasz już książki Henninga Mankella. Czas, by przeczytać coś Arne Dahla.

"Stern"

Dahl pisze najlepsze powieści kryminalne naszych czasów.

"Die Zeit"

Arne Dahl to pseudonim szwedzkiego pisarza Jana Lennarta Arnalda, krytyka i badacza literatury, ale przede wszystkim twórcy kryminałów. Jan Arnald jest również redaktorem czasopisma "Aiolos", uznawanego za poważniejsze pismo literackie w Szwecji.

Misterioso to pierwsza, która wzbudziła międzynarodowe zainteresowanie, książka Arne Dahla z serii o Drużynie A - specjalnej jednostce dochodzeniowej szwedzkiej policji. Prawa do tłumaczenia książki zostały sprzedane do dwudziestu krajów m.in. Danii, Norwegii, Niemiec, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Grecji. Powieść Misterioso została sprzedana w Szwecji w ponad 100.000 egzemplarzach, natomiast w Niemczech sprzedaż przekroczyła 128.000 egzemplarzy.

Wydawnictwo MUZA SA planuje wydanie kolejnych kryminałów Arne Dahla. Drugim, po Misterioso, będzie Zła krew, który ukaże się już w marcu przyszłego roku.

Nagrody i wyróżnienia:

  • 2003 - Nagroda Palle Rosenkrantz za Europa Blues
  • 2005 - Nagroda Deutscher Krimi za Upp till toppen av berget
  • 2006 - Nagroda Deutscher Krimi za Europa Blues
  • 2007 - Najlepszy europejski pisarz powieści sensacyjnej wg "Reader's Digest"
  • 2007 - Nagroda specjalna Szwedzkiej Akademii Kryminału za "witalizm i rozwój tej dziedziny poprzez swój dekalog o specjalnej grupie dochodzeniowej - Drużynie A"
  • 2010 - Nagroda Radio Bremen Krimipreis 
Wydawnictwo: Muza S.A.
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 9/2010
Tytuł oryginalny: Misterioso
Rok wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 336
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788374958455
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,99 zł


blog comments powered by Disqus