Drużyna A #3 - Na szczyt góry

okładka
Autor: Arne Dahl
Tłumaczenie: Dominika Górecka

Per Karlsson nie widział brutalnego mordu na młodym mężczyźnie, który siedział przy stoliku obok. Tłumaczył, że zaczytał się w "Metamorfozach" Owidiusza. Dla pary funkcjonariuszy policji z Drużyny A, ten pozornie błahy incydent stanowi punkt wyjścia do pasjonującego śledztwa. Prowadzi ono w wielu kierunkach. Do więzienia w Kumla, gdzie w jednej z cel dochodzi do eksplozji. Na tereny przemysłowe Sickla, gdzie niedługo po zajściu w barze, ma miejsce krwawa konfrontacja grup przestępczych. W zakamarki internetu, w których zachowały się ślady odrażających przestępstw.

Do Danderyd, gdzie po swoim rajskim ogrodzie przechadza się narkotykowy boss. W szeregi policji, gdzie jeden z przełożonych zaczyna się dziwnie zachowywać. W przyszłość, w której majaczy zagrożenie atakiem terrorystycznym. W przeszłość skrywającą piekielne czeluści.

*  *  *

Bez wątpienia Arne Dahl wie jak stopniować napięcie do granic wytrzymałości. Nie brakuje mu przy tym fantazji i wiedzy na temat tego, jak działa dzisiejsze społeczeństwo.

Nerikes Allehanda

Arne Dahl to pseudonim szwedzkiego pisarza Jana Lennarta Arnalda, krytyka i badacza literatury, ale przede wszystkim twórcy kryminałów. Jan Arnald jest również redaktorem czasopisma "Aiolos", uznawanego za poważniejsze pismo literackie w Szwecji.

Misterioso to pierwsza, która wzbudziła międzynarodowe zainteresowanie, książka Arne Dahla z serii o Drużynie A - specjalnej jednostce dochodzeniowej szwedzkiej policji. Prawa do tłumaczenia książki zostały sprzedane do dwudziestu krajów m.in. Danii, Norwegii, Niemiec, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Grecji. Powieść Misterioso została sprzedana w Szwecji w ponad 100.000 egzemplarzach, natomiast w Niemczech sprzedaż przekroczyła 128.000 egzemplarzy.

Wydawnictwo MUZA SA planuje wydanie kolejnych kryminałów Arne Dahla. Drugim, po Misterioso, będzie Zła krew, który ukaże się już w marcu przyszłego roku.

Nagrody i wyróżnienia:

  • 2003 - Nagroda Palle Rosenkrantz za Europa Blues
  • 2005 - Nagroda Deutscher Krimi za Upp till toppen av berget
  • 2006 - Nagroda Deutscher Krimi za Europa Blues
  • 2007 - Najlepszy europejski pisarz powieści sensacyjnej wg "Reader's Digest"
  • 2007 - Nagroda specjalna Szwedzkiej Akademii Kryminału za "witalizm i rozwój tej dziedziny poprzez swój dekalog o specjalnej grupie dochodzeniowej - Drużynie A"
  • 2010 - Nagroda Radio Bremen Krimipreis 
Wydawnictwo: Muza S.A.
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 9/2011
Tytuł oryginalny: Upp till toppen av berget
Rok wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 372
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788374953269
Wydanie: 376
Cena z okładki: 29,99 zł


blog comments powered by Disqus