Recenzja książki "Nierozwiązane zagadki historii"

Autor: Dawid "Fenrir" Wiktorski
Korekta: Patrycja Ziemińska
15 maja 2012

W historii ludzkości wiele jest białych plam, które naukowcy od dawna starają się uzupełnić treścią. Są wśród nich zagadki znane każdemu (jak np. Stonehenge), czy też pytania, które nie funkcjonują w opinii publicznej jako temat rozważań (choćby sprawa rzekomego zamordowania bratanków przez Ryszarda III). „Nierozwiązane zagadki historii” to dość wybiórcze opracowanie kilkunastu najciekawszych kwestii tego typu.

Rozdziały omawiające kolejne zagadnienia ułożone są chronologicznie – od czasów prehistorii (kwestia neandertalczyków oraz ich możliwych powiązań z homo sapiens), przez starożytność (rola piramid, istnienie Tezeusza), aż po lata dziewięćdziesiąte dwudziestego wieku (uczestnictwo Gorbaczowa w puczu sierpniowym). Wiele z poruszanych kwestii jest szerzej znane, jednak trafiają się też sprawy, o których przeciętny śmiertelnik nie miał do tej pory pojęcia – jak choćby kwestia rzekomego piractwa kapitana Kidda, legendarnego korsarza.

Książka nie stanowi dokładnego opracowania wszystkich poruszanych problemów, lecz jest raczej krótkim przybliżeniem odkryć wraz z pokaźnymi listami odsyłającymi do innych opracowań na dany temat (niestety, tylko w języku angielskim). Sprawia wrażenie, że jej idea opiera się na streszczeniu przez autora dokonań innych osób i podpisaniu tego własnym imieniem oraz nazwiskiem. „Nierozwiązane zagadki historii” można by więc z tego względu określić papierowym, gorszym (bo płatnym) odpowiednikiem Wikipedii.

Jednocześnie trzeba przyznać autorowi, że przybliża czytelnikom też kilka mniej znanych w naszej kulturze zagadek historycznych, a w niektórych rozdziałach znajduje się sporo informacji, które mogą zmienić spojrzenie na pewne istotne kwestie. Jednak to trochę za mało, by można było uznać „Nierozwiązane zagadki historii” za lekturę satysfakcjonującą.

Nierozwiązane zagadki historii

Autor: Paul Aron
Wydawnictwo: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 1/2012
Liczba stron: 240
Format: 130x205 mm
Oprawa: miekka
ISBN-13: 9788324141678
Wydanie: I
Cena z okładki: 6,99 złblog comments powered by Disqus