Odyseja kosmiczna #4 - 3001: Odyseja kosmiczna. Finał

okładka
Autor: Arthur C. Clarke

Pielęgniarki wprawnie sprawdziły mu tętno, temperaturę i odruchy. Gdy jedna z nich uniosła jego prawą rękę i pozwoliła jej opaść, zauważył coś szczególnego. Kończyna opadała powoli, zbyt wolno jak na normalne ciążenie. Sam też czuł się dziwnie lekki. Z ciekawości spróbował się poruszyć.
Zatem muszę być na jakiejś innej planecie. Lub na stacji kosmicznej ze sztucznym ciążeniem. Na pewno nie na Ziemi.

*  *  *

Oczywiście, gdy pisanie cyklu czterech powieści fantastyczno-naukowych trwa ponad trzydzieści lat, i to takich lat obfitujących w dech zapierające przemiany technologiczne (zwłaszcza w dziedzinie eksploracji kosmosu) i polityczne, nie ma szans na dzieło w pełni jednorodne.

Tak zatem i Odyseja kosmiczna 3001 odrzuca wiele wątków poprzednich powieści, szczegółowo rozwija zaś inne, tuszę, że ważniejsze. Jeśli którykolwiek z czytelników wcześniejszych książek poczuje się zagubiony za sprawą tych zmian, to pozostaje mi zaadaptować powiedzenie pewnego prezydenta USA i powiedzieć: "To tylko fikcja literacka, głupcze!". Mam nadzieję, że to powstrzyma różne osoby przed słaniem mi gniewnych listów. Gdyby ktoś nie zauważył, to dopowiadam też, że to wszystko moje.

(od autora)

Wydawnictwo: vis-a-vis Etiuda
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 10/2008
Tytuł oryginalny: Space Odyssey: 3001: The Final Odyssey
Rok wydania oryginału: 1996
Liczba stron: 192
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-61516-02-6
Wydanie: I
Cena z okładki: 21 zł


blog comments powered by Disqus