"Przygody Sherlocka Holmesa" - recenzja audiobooka

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Magdalena "Tattwa" Stępień
29 maja 2014

 
Klasyczna treść w nowoczesnej formie
 
Przygody Sherlocka Holmesa to pierwszy zbiór opowiadań o najsłynniejszym literackim detektywie wszechczasów. Sir Arthur Conan Doyle publikował je pierwotnie w The Standard Magazine w latach 1891-1892, po czym jesienią '92 wydał jako samodzielny zbiór. Po dwóch powieściach o Sherlocku: Studium w szkarłacie i Znaku czterech, była to pierwsza tego rodzaju próba formalna.
 
Arthur Conan Doyle nie odchodził w Przygodach... daleko od ustalonej formuły opowiadania detektywistycznego. Jego publikacje w The Standard Magazine cieszyły się wielką popularnością, a pierwszą edycję zbioru wydano w nakładzie niemal 15 tysięcy egzemplarzy, co nawet dziś jest imponującą liczbą. Wiedząc, czego chcą i co lubią jego czytelnicy, Doyle konsekwentnie trzymał się wypracowanego schematu, co w przypadku zbioru może wywołać wrażenie pewnej monotonii.
 
Przez 12 przygód angielskiego detektywa prowadzi nas zawsze niezawodny doktor Watson. To w jego towarzystwie znajduje się zwykle Holmes, gdy ich spokój zakłóca nagły przybysz, znajdujący się w nie lada tarapatach, z których wyciągnąć go może jedynie bystry umysł najlepszego detektywa. I kiedy przybysz relacjonuje przebieg wydarzeń, rzuca raz za razem szczegóły i informacje, które wydają się nam zupełnie nieistotne. Wiemy jednak, że wcale tak nie jest. Że to tylko gra, w jaką wciąga nas Doyle. Że ostatecznie okaże się, że te dziwne detale stają się kluczowe. Elementarne!
 
Zwykle Holmes rozwiązuje zagadkę już w momencie opowieści nieznajomego (bądź nieznajomej). Dalsza część wydarzeń ma na celu jedynie potwierdzenie pierwszej intuicji (która oczywiście nigdy nie jest intuicją, a twardą dedukcją), znalezienie dowodów i wprowadzenie dozy wartkiej akcji do opowiadania. Czytelnik towarzyszy więc Holmesowi i Watsonowi w ich wyprawie na miejsce zbrodni, co czasem uwikła ich w niebezpieczne starcia ze złoczyńcami, ale w parze z błyskotliwym umysłem Sherlocka idzie przecież jego sprawność w walce na pięści, szable i laski.
 
Ze względu na powtarzalność wykorzystywanego przez Arthura Conan Doyle'a schematu fabularnego (i narracyjnego), jego przyswajanie sobie w większych dawkach może wywołać niekorzystne wrażenie. Przecież pierwotnie lektura poszczególnych przygód dyktowana była częstotliwością ukazywania się miesięcznika. Ale o ile początkowa zmiana mediów (z prasy na książkę) mogła zadziałać negatywnie, tak współczesna ich zmiana (z książki na audiobooka) działa pozytywnie. Dzięki wydaniu z Biblioteki Akustycznej możemy bowiem przyswajać Przygody stopniowo, pojedynczo smakując każdą z nich (trwającą średnio przez godzinę). To idealne rozwiązanie na każdą podróż czy inną okazję, w której dłuższy czas można urozmaicić sobie wsłuchiwaniem się w głos Janusza Zadury przenoszący nas w czasy XIX-wiecznej Anglii.
 
W czasach powszechnej obecności Sherlocka Holmesa, jego serialowej i kinowej kariery, warto z pewnością wrócić do literackiego pierwowzoru. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak współczesne "sherlockowe" produkcje mają się do autorskiego zamiaru Doyle'a. W konsekwencji zaś zauważymy, jak czasy (XIX i XXI wiek) wpływają na sposób przedstawiania tego bohatera. Bo Holmes Doyle'a nie jest idealny. Jego geniusz pociąga za sobą niezdrowe przywiązanie do alkoholu czy kokainy. Z drugiej strony środki takie postrzegane były wówczas w inny sposób niż obecnie. Minusem audiobooków opierających się na literaturze tak dawnej musi być zatem niemożność zamieszczenia przypisów, które wyjaśniłyby oryginalny, różny od dzisiejszego, kontekst kulturowy. Nie ujmuje to jednak przyjemności płynącej z samej lektury/słuchania tekstu.

Sherlock Holmes #3 - Przygody Sherlocka Holmesa (audiobook)

Autor: Arthur Conan Doyle
Tłumaczenie: Ewa Łózińska-Małkiewicz
Lektor: Janusz Zadura
Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2/2013
Tytuł oryginalny: Sherlock Holmes: The Adventures of Sherlock Holmes
Rok wydania oryginału: 1892
Nośnik: 1 CD mp3
Czas trwania: 13 godz. 10 min.
ISBN-13: 978-83-7878-036-6
Cena z okładki: 34,90 zł


blog comments powered by Disqus