Recenzja książki "Potęga checklisty"


Checklista, zwana inaczej listą kontrolną, to proste narzędzie organizacji pracy. Jej zaletą jest w dużej mierze niski stopień skomplikowania. Bierzemy kartkę (lub częściej dziś spotykany plik tekstowy) i zapisujemy na niej wszystkie rzeczy, o wykonaniu których musimy pamiętać. Realizując daną listę sprawdzamy, które czynności zostały wykonane, a do których należy wrócić. To z grubsza cała filozofia checklisty. Czy można więc omawiać jej działanie na ponad 260 stronach?

Atul Gawande udowadnia, że można. Wymaga to odpowiedniego talentu do przysłowiowego lania wody, ale tego autorowi nie brakuje. Książka od strony merytorycznej jest bardzo skromna. Autor przedstawia w niej dwa rodzaje list kontrolnych (czy może dwa możliwe sposoby używania list). Pierwszy polega na tym, że odczytujemy listę, realizując kolejno zapisane na niej polecenia. Drugi zakłada znajomość szeregu działań i jedynie sprawdza, czy wszystko zostało zrobione na właściwych etapach pracy. I tyle. Reszta książki sprowadza się do przytaczania ogromnej ilości historii ilustrujących, jak to lista kontrolna zbawiła świat, uratowała życie czy przyczyniła się do wielkiego sukcesu.

Gawande to dobry gawędziarz. Uwodzi czytelnika kolejnymi anegdotami i ciekawostkami, układając je w sprytną, szkatułkową kompozycję. Jego opowieści przyciągają uwagę i zajmują ją na tyle, że czytelnik zapomina czasem zadać sobie w myślach podstawowe pytanie: co z tego wynika? Na końcu ciężko pozbyć się wrażenia, że historie opowiedziane zostały bez większego sensu – wiążą się one z tematem książki jedynie poprzez występowanie w nich tytułowej checklisty, lecz na tym kończy się ich zasadność.

Właściwie ciężko powiedzieć, czym jest "Potęga checklisty". Daleko jej do poradnika, ponieważ nie zawiera konkretnych wskazówek ułatwiających organizację czasu. Nie zawiera praktycznych rozwiązań i niewiele się z niej nauczymy. Dostarcza sporej ilości informacji, związanych z różnym zastosowaniem checklisty w rozmaitych okolicznościach. Pokazuje, jak w kilku wypadkach użyto jej do koordynacji skomplikowanych procesów, lecz na tym rola książki się kończy. Dlatego trudno wskazać powód, dla którego warto byłoby ją więc polecić.
 

Potęga chcecklisty

Autor: Atul Gawande
Wydawnictwo: Znak
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 1/2012
Tytuł oryginalny: The Checklist Manifesto. How To Get Things Right
Liczba stron: 263
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788324015955
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,90 zł


blog comments powered by Disqus