Recenzja - "Kronika odkryć i wynalazków"

Autor: Greg K1ler
30 lipca 2006

W większości przypadków, gdy do moich rąk trafia jakieś popularnonaukowe wydanie ze Świata Książki (a już zwłaszcza albumowe), robię wielkie „wow!”. Nie inaczej było i tym razem. Oni naprawdę znają się na tym, co robią, czyli po prostu wydają dobre książki. Może i cena nie jest bardzo przebojowa, ale za to wiem, za co płacę. Zawartość merytoryczna idzie tu zawsze w parze ze świetnie zrealizowaną stroną techniczną. Czym przykuwa uwagę „Kronika odkryć i wynalazków”?

Po pierwsze tym, że książka powinna się raczej nazywać kompendium. W końcu uszeregowanie wynalazków pod względem chronologii to tylko pretekst. Na 256 stronach formatu A4 zgromadzono około 120 różnego rodzaju innowacji, niekoniecznie przedmiotów. Zdarzają się też pionierskie odkrycia w dziedzinie kultury, sportu czy życia społecznego. Liczba artykułów jest więc przytłaczająca, ale gdy ktoś nie ma ochoty na jednorazowe posiedzenie przy tej pozycji, zawsze może sobie sukcesywnie sięgać po coraz to nowe opisy postępu ludzkości. Nic temu nie przeszkadza, kolejne teksty umieszczono w kolejności od najstarszego wynalazku do najmłodszego, ale nie ma pomiędzy nimi innych powiązań. Spokojnie można poczytać o rentgenie, by od razu skoczyć do papieru i papirusów.

Druga sprawa to przepiękne wydanie kroniki. Obwoluta, twarda oprawa, kredowy papier, czyli wszystko co prawdziwy pasjonat książek lubi najbardziej. Do tego, jeśli przeglądam kolejne karty i widzę świetne, odpowiadające opisowi ilustracje, od razu mam zwiększony współczynnik zachwytu. Wygląd to oczywiście nie wszystko, lecz w tym przypadku akurat nie ma co narzekać. Każdy wynalazek to tekst, nazwijmy go głównym, w którym znajduje się zasadnicza część wykładu na temat odkrycia, a wokół niego rozrzucone są różnego rodzaju ciekawostki. Super sprawa, dzięki temu książkę czyta się bardzo płynnie, nudy się nie uświadczy.

Gdyby w Polsce na każdy naukowy temat wydawano kompendia w takim stylu, to byłbym w siódmym niebie. Na zachodzie jest to jak najbardziej normalne, ale u nas, w naszym poczciwym kraju analfabetów, jeszcze niestety nie. Trudno, przynajmniej wydawnictwo Świat Książki przeciera szlaki i to od razu brukowane. Dla mnie bomba.

Kronika odkryć i wynalazków

Autor: Autor zbiorowy. Nauka popularna
Tłumaczenie: Mieczysław Dutkiewicz
Wydawnictwo: Świat Książki
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2003
Tytuł oryginalny: Das erste Mal - Entdeckungen & Erfindungen, die die Welt bewegten
Wydawca oryginalny: Bassermann Verlag
Liczba stron: 256
Format: 235x295 mm
Oprawa: twarda+etui
ISBN: 83-7311-805-5
Cena z okładki: 69,90 zł


blog comments powered by Disqus