Ayn Rand

Ur.: 2 lutego 1905 , Sankt Petersburg, Rosja
Zm.: 6 marca 1982

(właśc. Alissa Zinowiewna Rosenbaum) - amerykańska pisarka i filozof pochodząca z rodziny rosyjskich Żydów, najbardziej znana dzięki swojej filozofii obiektywizmu, u podstaw której leży odrzucenie pozarozumowych źródeł wiedzy. Zgodnie z zasadami tej doktryny każdy człowiek powinien kierować się własnym interesem (egoizmem).

Studiowała historię i filozofię na Uniwersytecie w Piotrogrodzie. Po ich ukończeniu podjęła się nauki scenariopisarstwa. Z nacjonalizowanej przez bolszewików Rosji wyjechała w 1925 roku do Stanów Zjednoczonych, by tam spróbować swych sił w Hollywood. Tam poznała aktora Franka Connora, za którego wyszła w 1929 roku i z którym pozostawała w związku aż do jego śmierci (1979). Próbowała publikować sztuki teatralne i scenariusze swojego autorstwa. W 1932 scenariusz Red Pawn sprzedała Universal Studios. Jej sztuka The Night of January 16th doczekała się inscenizacji w Hollywood i na Broadwayu. W 1936 roku opublikowała pierwszą powieść - We the Living, dwa lata później do druku trafiło opowiadanie Anthem (Hymn).

Sławę przyniosła jej, wydana w 1943 roku powieść The Fountainhead (Źródło), którą pięć lat później przeniesiono na deski teatralne. W roku 1957 wydała swoją ostatnią powieść Atlas Shrugged (Atlas zbuntowany), będącą dziś najczęściej czytaną, po Biblii, książką w USA. Od tego czasu skupiła się na promowaniu filozofii obiektywizmu, której podstawy zawarła w swych powieściach. Razem z grupą swoich zwolenników (m.in. Nathaniel Branden, Alan Greenspan) opublikowała szereg zbiorów esejów: The Virtue of Selfishness (Cnota egoizmu), Capitalism: The Unknown Ideal, Philosophy: Who Needs It?, The Return of the Primitive (Powrót człowieka pierwotnego).

Zmarła 6 marca 1982 w swoim mieszkaniu w Nowym Jorku. Jej prawnym oraz "intelektualnym" spadkobiercą został długoletni przyjaciel, Leonard Peikoff, założyciel Instytutu Ayn Rand (Ayn Rand Institute), zajmującego się promowaniem filozofii obiektywizmu.


Bibliografia:blog comments powered by Disqus