Dalsze wtajemniczenie - recenzja książki "Dinozaury. Podróż do prehistorycznego świata"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Alicja "cichutko" Laskowska
6 marca 2012

Fascynacja strasznymi jaszczurami – jak tłumaczy się łacińską nazwę dinozaurów – to zjawisko istniejące "od zawsze". Jednak dopiero bardziej zaawansowane środki techniczne, w tym technologia produkcji książek, pozwalają owej pasji wyjść naprzeciw w sposób bardziej oryginalny.

Ta wydana w serii zawierającej rozkładane elementy "Odkrywca 3D" publikacja Barbary Taylor przeznaczona jest nie dla zupełnie początkujących, młodych "dinozaurologów", ale dla złaknionych głębszej wiedzy fascynatów, którym nie wystarcza standardowe podziwianie obrazków. Mamy tu zatem bogato ilustrowane, ale bardziej usystematyzowane omówienie epoki, w której żyły dinozaury, warunków ich bytowania, etapów ewolucji czy też odmienności i różnorodności gatunkowej.

Najbardziej zajmujących jest pięć rozkładanych plansz, których otwarcie "ożywia" trójwymiarowy model. Umieszczone przy nich opisy zmuszają młodego czytelnika do wytężenia uwagi, by odnaleźć omawiane elementy. Rozkładówki te ukazują rozmaite gatunki podzielone według okresów (trias, jura, kreda) oraz dwie zbiorcze panoramy prezentujące stworzenia żyjące w wodzie i w powietrzu.

I tu napotykamy małe potknięcie techniczne – uwaga ta dotyczy samego wykonania publikacji. Otóż owe strony nie rozkładają się do końca z należytą łatwością, a nieprzytrzymywane – same zamykają. Konieczność ich nieustannego pilnowania zabiera zaś nieco przyjemności z tej skądinąd ciekawej lektury, której główny urok polega na oglądaniu "powstających potworów" z lewa i prawa w ich "naturalnym środowisku".

Tak więc książka ta to połowiczny sukces wydawcy – pomysł ciekawy, ale techniczne wykonanie nienajlepsze.

Dinozaury. Podróż do prehistorycznego świata

Autor: Barbara Taylor
Wydawnictwo: Buchmann
Wydanie polskie: 9/2011
Seria wydawnicza: Odkrywca 3D
Liczba stron: 30
Format: 350 x 215 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788376701394
Cena z okładki: 44,90 złblog comments powered by Disqus