Trzask Prask

okładka
Autor: Bartosz Kurc

Zbiór premierowych wywiadów z polskimi komiksiarzami - rysownikami, scenarzystami i kolorystami. To pierwsza książka poświęcona współczesnemu komiksowi polskiemu. Obok rozmów z nestorami komiksu w Polsce, dziś już klasykami, książka zawiera wypowiedzi twórców młodego pokolenia. Rozmowy przeprowadził Bartosz Kurc, krytyk i publicysta.

*  *  *

Dla miłośników [komiksu] rzecz nieoceniona. (...) Kurc to dobry rozmówca, rozmowy prowadzi dynamicznie, wyciągając ze swoich gości dużo ciekawych informacji.

Kuba Demiańczuk, „Ślizg”

Książka w przystępny sposób porządkuje wiedzę na temat polskiego komiksu.

Sebastian Frąckiewicz, „Lampa”

„Trzask Prask” pozwala spojrzeć na komiksy od kulis: poznać powody ich powstawania oraz uwikłania – często polityczne i ideologiczne (...). To nie lada gratka dla miłośników obrazkowych opowieści.

Katarzyna Rakowska, „Gazeta Wyborcza”

Pomysł na taką publikację uważam za bardzo trafiony i sądzę, że powinna znaleźć się w biblioteczce każdej osoby szerzej interesującej się polskim komiksem. Kurc stanął na wysokości zadania - opracował dla każdego przepytywanego autora przekrojowy zestaw pytań.

Jarek Obważanek, Wrak.pl

Przede wszystkim trzeba przyznać Kurcowi, że zdołał porozmawiać ze wszystkimi najważniejszymi postaciami komiksu polskiego, Trudno ocenia się podobną publikację. Wartość jej na pewno nie podlega dyskusji, bo samo zebranie wypowiedzi tak wielu ludzi ważnych dla gatunku jest nieocenione.

Tomasz Kleta, „Avatare”

Pytania są zadawane ze znawstwem tematu, dzięki czemu zza albumów komiksowych wyłaniają się prawdziwi ludzie, borykający się z cenzurą, codziennością i wydawcami. Często dowcipni i elokwentni, pełni zapału, choć czasem zawiedzeni.

Waldemar Miaśkiewicz, „Nowa Fantastyka”

Nawet od powszechnie znanych i często wypytywanych [komiksiarzy] autor potrafi wydobyć coś niezwykłego. (...) „Trzask Prask” jest (...) zbiorem wywiadów, jakie autor przeprowadził z licznym gronem polskich komiksiarzy, należących do trzech pokoleń.

Adam Rusek, „Czas Fantastyki”

Zachęcam.

Tomasz Kontny, „Zeszyty Komiksowe”

Spis autorów z którymi przeprowadzono wywiady:

 1. Adler Robert
 2. Baranowski Tadeusz
 3. Butenko Bohdan
 4. Chmielewski Henryk
 5. Christa Janusz
 6. Gawronkiewicz Krzysztof
 7. Jezierski Sławomir
 8. Kasprzak Zbigniew (Kas)
 9. Kasprzak Grażyna (Graza)
 10. Kiełbus Sławomir
 11. Kowalski Piotr
 12. Krupka Władysław
 13. Leśniak Tomasz
 14. Pawel Szarlota
 15. Parowski Maciej
 16. Polch Bogusław
 17. Raczkiewicz Tadeusz
 18. Rosiński Grzegorz
 19. Skarżycki Rafał
 20. Szyłak Jerzy
 21. Szyszko Marek
 22. Truściński Przemysław
 23. Wiśniewski Mieczysław
Wydawnictwo: Bajka
Wydanie polskie: 10/2004
Liczba stron: 178
Format: 220x220 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-921387-0-8
Wydanie: I


blog comments powered by Disqus