Droga przez Układ Słoneczny: Mars #1 - Mars

patronat gildii
okładka
Autor: Ben Bova

Wszystkie państwa świata organizują, pod egidą najbogatszych mocarstw, pierwszą załogową wyprawę na Marsa. Lecą dwa statki z wielonarodową załogą, złożoną z astronautów i naukowców. Pomimo wieloletnich przygotowań, długi lot i stres dają o sobie znać - wybuchają konflikty narodowościowe i partykularne interesy poszczególnych naukowców.

Największe zamieszanie wywołuje - całkiem niezamierzenie - James Fox Waterman, amerykański geolog pochodzenia indiańskiego (Nawaho), który dokonuje na Marsie największych odkryć, a swoim postępowaniem powoduje ciągłe zmiany w harmonogramie misji.

Ku surowym bezmiarom czwartej planety od słońca rusza trzynastu astronautów, najlepszych naukowców z jedenastu krajów. Wszyscy odbywają epokową podróż w nieznane. Międzynarodowa załoga marsjańskiej misji spędza dziewięć miesięcy w kosmosie, przemierzając 100 milionów kilometrów i dociera do ostatniego, wielkiego Pogranicza ludzkości. Wyprawa obfituje w spory, zarówno natury osobistej, jak i politycznej, a czas, który badacze spędzić mają na czerwonej planecie ledwie starcza im na przysłowiowe pozostawienie odcisków butów i wbicie flag. Mimo trgo, dokonują najbardziej niesamowitego i szokującego odkrycia w całej historii nauki.

Ben Bova, sześciokrotny zdobywca nagrody Hugo, po mistrzowsku łączy fikcję i naukę, tworząc swe najambitniejsze jak do tej pory dzieło literackie. Realnie oddana polityka, kosmiczna technologia i pisarska wyobraźnia połączone w tej książce z wciągającą opowieścią, pozwalają uchwycić tajemnicę i cudowność obcego Pogranicza.

Mars znajdował się przez kilka tygodni na liście bestsellerów "New York Timesa", doczekał się licznych przekładów.

"Porywający, realistyczny - nie przegap go!" - Terry Brooks

"Cudowny... Mars jest znakomity, zarówno jako historia związana z nauką, jak i opowieść przygodowa, a także jako mit." - Orson Scott Card

"Bova pozwolił swojej wyobraźni wznieść się na wyżyny; a robiąc to, wyzwolił także naszą wyobraźnię" - "Locus Magazine"

"Bova stworzył inteligentną, ciekawą opowieść, mogąca być dla nas bodźcem, żebyśmy połączyli swe siły i ruszyli w kosmos. 'Mars na nasz czeka' mówi Bova. Ruszajmy." - "Omni"

Tylko Bova potrafi dziś tak zawładnąć naszą wyobraźnią, że znowu kierujemy wzrok ku gwiazdom i chcemy tam lecieć. - Wojtek Sedeńko "SFinks"

Bova daje nam fest czytadło z fantastyki ekploracyjnej: szybką akcję, bohaterów wyraźnie podzielonych na dobrych i złych, sensacyjne kulminacje. - Jacek Dukaj "Nowa Fantastyka"

Wspaniała... wśród książek SF ostatniej dekady - "Mars" jest najważniejszy. - Arthur C. Clarke

Wydawnictwo: Solaris
Miejsce wydania: Olsztyn
Wydanie polskie: 10/2003
Wydawca oryginalny: Bantam Books
Rok wydania oryginału: 1992
Seria wydawnicza: Droga przez Układ Słoneczny
Liczba stron: 497
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-88431-59-5
Wydanie: I
Cena z okładki: 39 zł


blog comments powered by Disqus