Recenzja książki "Alan Moore. Wywiady"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Wiktor "Inferre" Dynarski
28 grudnia 2011

Alan Moore. Wywiady to, jak sugeruje tytuł, zapis rozmów przeprowadzonych przez Billa Bakera z Alanem Moorem. Zestawienie nazwiska Bakera, uznanego amerykańskiego dziennikarza i krytyka komiksowego, z Moorem, wyraźnie wskazuje na najważniejszy aspekt twórczości Moore'a – tworzenie komiksowych scenariuszy.

Na książkę składają się dwa długie wywiady (w oryginale wydane oddzielnie) – zatytułowane zgodnie z komiksową manierą – "Alan Moore: Początek" oraz "Alan Moore: Koniec". Pierwszy z nich jest próbą nakreślenia początków komiksowej kariery rozmówcy. Drugi wywiad został przeprowadzony w związku z wycofaniem się Moore'a z mainstreamowego rynku komiksowego i przejście na swego rodzaju artystyczną emeryturę, która nie jest bynajmniej popadnięciem w milczenie, lecz przeniesieniem nacisku z pracy zarobkowej na artystyczną ekspresję – tworzeniem nie na potrzeby rynku, lecz sztuki.

Oba wywiady stają się pretekstem do otwarcia kolejnych pól rozważań. I tak oto, kiedy Moore opowiada o swoich początkach, mówi nie tylko o tym, jak zaczął pisać komiksy, ale także o tym, czym są dla niego komiks i pisanie oraz jakie magiczne moce tkwią w tych czynnościach. Natomiast opis okoliczności zakończenia kariery przeradza się w potężną krytykę przemysłu wydawniczego, odsłonięcie korporacyjnych machlojek i prawniczych kruczków, które sprawiają, że autor jest najbardziej wyzyskiwaną postacią w machinie rynku wydawniczego.

Wywiady z Moorem dają czytelnikowi ciekawy i bogaty obraz rozmówcy – jego poglądów, inspiracji i motywacji. Dają też coś innego, czego na pierwszy rzut oka nie spodziewalibyśmy się po tej książce. Otóż w pewnych momentach Moore przyjmuje niezbyt natarczywy, a jednak mentorski ton, traktując czytelnika jak swojego potencjalnego ucznia, który pragnie się dowiedzieć od mistrza jak tworzyć komiksy. Autor V jak Vendetta zdradza Bakerowi wiele tajników komiksopisarstwa, przyznaje się do swoich metod pracy. Dzięki temu otrzymujemy fascynujący wgląd w warsztat mistrza.

Książka ta zainteresuje z pewnością dwie grupy osób. Pierwszą z nich są fani Moore'a i twierdzenie to nie wymaga uzasadnienia. Drugą grupą, która powinna sięgnąć po Alan Moore. Wywiady, są twórcy komiksowych scenariuszy – zarówno ci początkujący, jak i ci niezdecydowani, którzy chcieliby zacząć tworzyć, ale nie wiedzą, od czego zacząć. Lektura na pewno wzmocni ich zapał i pomoże przy stawianiu pierwszych kroków.

Alan Moore. Wywiady

Autor: Bill Baker
Tłumaczenie: Patryk Balawender
Wydawnictwo: Miligram
Miejsce wydania: Wrocław
Wydanie polskie: 11/2010
Liczba stron: 296
Format: 125x175 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-928138-4-2
Wydanie: I
Cena z okładki: 30 zł


blog comments powered by Disqus