"Skarb czarnej mumii", "Romeo z rupieciarni" – recenzja komiksowych książek

Autor: Maciej Jasiński
3 kwietnia 2018

Dzieciaki, które wiedzą co to przygoda

Dwa tomy serii Zwariowana czwórka na tropie, które ukazały się w Polsce dzięki wydawnictwu Adamada, reprezentują popularny w ostatnich latach rodzaj książek dla dzieci i młodzieży, łączący w sobie formę literacką oraz elementy narracji komiksowej. W podobnym stylu jest realizowany chociażby popularny cykl Hej, Jędrek! autorstwa Rafała Skarżyckiego oraz Tomasza Leśniaka. Jak się to połączenie gatunków prezentuje w recenzowanych tytułach?

Głównymi bohaterami jest czwórka dzieciaków posiadających dziwne i na pierwszy rzut oka niezbyt przydatne moce. Kacper tworzy kupki ziemi za każdym razem gdy dostanie czkawki lub kicha; Baśka wylewa dosłownie morze łez ilekroć płacze; Karolina potrafi wywołać pożar gdy śpi, natomiast Rafael to wynalazca-amator i chłopak z poważnym problemem z gazami, co też może być czasami pomocne. Tworzą oni tajną grupę Ka-BaRa-Ka, która wykonuje zadania przy wsparciu profesora Poczt-Gołębiowskiego. Dostarcza on młodym superbohaterom potrzebny sprzęt, w tym ogromną kulę, dzięki której mogą szybko przemieszczać się w różne odległe rejony globu. Jego tajne laboratorium znajduje się w szkole, do której chodzą dzieciaki. Wygląda ona jak stary zamek, a najwyższa z jego wież skrywa wielkie tajemnice.

Jak w przypadku każdej takiej grupy, bohaterowie mogą poradzić sobie z zadaniem tylko gdy będą współpracować oraz jak najlepiej wykorzystywać swoje umiejętności i moce. Może to być dość schematyczne, jednak autor cyklu, Bjorn van den Eynde zadbał o sporą dawkę przygód, dzięki czemu młody czytelnik nie będzie się nudził, nawet gdy w obu tomach powtarzają się pewne elementy działań owej "Zwariowanej czwórki".

W Skarbie Czarnej Mumii bohaterowie wyruszają do Egiptu aby odnaleźć i uratować przyjaciółkę profesora Poczt-Gołębiowskiego – niejaką Indianę Joannę. Jest ona archeologiem i zajmuje się zgłębianiem tajemnic budowli z czasów faraonów. Gdzieś w jednej z nich ukryto tytułowy skarb, jednak nikt nie natrafił do tej pory na żaden jego ślad – więc gdy Indiana Joanna nagle znika, tylko w młodych detektywach cała nadzieja.

Fabuła Romea z rupieciarni rozpoczyna się na straganie ze starymi gratami wyszperanymi na strychach i w piwnicach. Wśród tych rupieci jest jednak jeden niezwykle cenny przedmiot. To stara lampa, w której zamknięto ducha Romea. Szykuje się więc podróż do Werony, w trakcie której poznają historię nieszczęśliwych kochanków znanych z dzieła Szekspira.

Komiksowe elementy to zazwyczaj pojedyncze kadry z dymkiem wkomponowane w fabułę, ale bardzo często to także całostronicowe plansze opowiadające jakąś krótką historię. Takie połączenie sprawdza się znakomicie, bo dzięki temu narracja jest bardzo czytelna i szybka. Sceny, które wymagałyby długiego opisu autor załatwia często jedną ilustracją z dymkiem. Trzeba przyznać, że te grafiki i komiksy są naprawdę bardzo ładne i wprowadzają do tych opowieści dużo humoru. Jest tu też trochę nawiązań do innych dzieł popkultury, choć raczej na poziomie do wychwycenia dla dorosłych, którzy będą czytać swoim dzieciom.

Skarb Czarnej Mumii i Romeo z rupieciarni to tytuły skierowane do młodszych czytelników – tak od zerówki po trzecią klasę podstawówki. Czyta się je przyjemnie i szybko, a liczne przygody bohaterów oraz żarty z pewnością spodobają się dzieciakom.

Ocena:

Skarb Czarnej Mumii – 8/10

Romeo z rupieciarni – 7,5/10

Zwariowana czwórka na tropie - Skarb Czarnej Mumii

Autor: Bjorn van den Eynde
Wydawnictwo: Adamada
Wydanie polskie: 10/2016
Liczba stron: 128
Format: 140x200 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolor
ISBN-13: 9788374207881
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,90 zł


blog comments powered by Disqus