Boris Akunin "Kochanka śmierci" - recenzja kryminału

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Agata 'Aninreh' Włodarczyk
5 listopada 2015

Przesadna dekadencja

Kochanka śmierci to ósma powieść Borisa Akunina opowiadająca o losach detektywa Erasta Fandorina. Akcja osadzona została w Moskwie roku 1900, w samym sercu dekadenckiej Rosji.

W stolicy imperium pojawia sięniepokojący, sekretny klub "Kochanków śmierci", wzbudzający powszechne zainteresowanie. Tak prasy, jak i władzy, zaniepokojonej jego potencjalnym wywrotowym potencjałem. Po przeniknięciu w szeregi "Kochanków śmierci" Fandorin dowiaduje się, że cele klubu są zgoła odmienne od politycznych, lecz również niebezpieczne. Członkowie giną samobójczą śmiercią, a pozostałych ogarnia moralne zepsucie.

Akunin bawi się narracją, do opowiedzenia swojej historii wykorzystując kolaż policyjnych raportów, prasowych doniesień, pamiętnikowych zapisów i tradycyjnej narracji trzecioosobowej. W ten sposób buduje również napięcie,  opóźnia wprowadzenie Erasta Fandorina, przenosząc większą uwagę na Kolombinę, bohaterkę, która wprowadza nas w świat dekadenckiego klubu. Kolombina (naprawdę Masza Mironowa) ucieka z prowincji do Moskwy w ślad za mężczyzną, którego odbarzyła uczuciem. Czar jednak szybko znika, wybranek okazuje się kimś zupełnie innym niż sądziła. To on jednak wprowadza Kolombinę w szeregi "Kochanków śmierci", gdzie bohaterka ulega czarowi fin-de-siècle'u i wraz z innymi rozkoszuje się nihilistycznymi strofami układanymi na cześć Śmierci. Emocje podsyca faktyczna bliskość śmierci, kiedy – po otrzymaniu określonych znaków od Wiecznej Oblubienicy – członkowie klubu popełniają samobójstwa. Fandorin nie jest przekonany co do "zaświatowego" pochodzenia zjawisk, dlatego postanawia odszukać osobę, która pociąga za sznurki.

Jak na powieść detektywistyczną, Kochanka śmierci jest jednak dość przewidywalna. Na dodatek odwołania do konwencji gatunkowej pojawiają się stosunkowo późno. Tajemniczość klubu i opisy dekadenckiej Moskwy nieco ratują powieść w oczach czytelnika. Na sensacje kreślone przez Akunina należy jednak patrzeć ostrożnie, z dystansu. Nawet na przełomie wieków, szczególnie zaś w Rosji, tego typu sekretne stowarzyszenia prowadzące do fali samobójstw na tak dużą skalębyły mało prawdopodobne.

Na płaszczyźnie kreacji bohaterów, konstrukcji fabuły czy języka Boris Akunin pozostaje bardzo typowy i przewidywalny. Pomimo wszystko jego powieść nie jest przeciętnym kryminałem, ale nie można jej również nazwać prozą artystyczną. Zastosowane przez niego formalne eksperymenty w postaci zmiany narracji i przeplatania jej prasowymi artykułami zużyły się już i weszły w zakres środków, jakimi operuje literatura popularna. Nie ma w tym dziś niczego zaskakującego.

Kochanka śmierci (wyd. 2015)

Autor: Boris Akunin
Wydawnictwo: Świat Książki
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 9/2015
Liczba stron: 256
Format: 125x200 mm
ISBN-13: 9788379434930
Wydanie: III
Cena z okładki: 24,90 zł


blog comments powered by Disqus