A statek płynie... 30 lat Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdańsk-Gdynia

okładka
Redakcja: Bożena Janicka

Jak pisać o najważniejszym festiwalu polskich filmów? O nagrodach, ludziach, którzy festiwal tworzyli, wygrywali, przegrywali, o aferach i bankietach, o skandalach i o polityce, która kiedyś przesączała się każdą szparą w życie imprezy?

Stowarzyszenie Filmowców Polskich, które podjęło się przygotowania jubileuszowej publikacji, postanowiło opowiedzieć historię Festiwalu słowami jego uczestników, laureatów i gospodarzy. Od Łagowa do Gdańska, od Gdańska do Gdyni, pięćdziesiąt kilka osób opowiada historię ulubionego festiwalu polskich filmowców, przez anegdoty, emocje, refleksje. Od Jerzego Kawalerowicza, Andrzeja Wajdy i Kazimierza Kutza poprzez reżyserów kina moralnego niepokoju, aż po Jarosława Gajewskiego i Magdalenę Piekorz, przed naszymi oczami rozwija się niezwykła historia Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Festiwal ze swoimi dawnymi i całkiem świeżymi emocjami żyje w opowieściach Agnieszki Holland, Marka Kondrata, Juliusza Machulskiego, Feliksa Falka, Janusza Zaorskiego, Krzysztofa Krauzego, Stanisława Rózewicza, Cezarego Pazury, Filipa Bajona, Waldemara Dąbrowskiego, Janusza Gajosa i wielu innych.

Publikacja wzbogacona jest ponad dwustoma unikatowymi zdjęciami archiwalnymi z kuluarów festiwalu, fotosami nagrodzonych filmów oraz reprodukcjami niezwykłych pamiątek z archiwum Festiwalu.

Koncepcję albumu wymyślił Prezes SFP Jacek Bromski. Książkę przygotował zespół, którym kierowała Anna Romanowska (SFP). Redakcję przeprowadził zespół miesięcznika KINO pod kierownictwem Bożeny Janickiej. Wydawcą książki jest Fundacja Kino na zlecenie Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Wydawnictwo: Fundacja KINO
Wydanie polskie: 2005
Liczba stron: 232
Format: 215x270 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 83-922850-0-X
Wydanie: I
Cena z okładki: 55 pln


blog comments powered by Disqus