"Baśniobór: Klucze do więzienia demonów" - recenzja książki

Autor: Monika "Katriona" Doerre
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
22 sierpnia 2013

Popełniając błędy, uczymy się wybierać trafnie

Baśniobór autorstwa Brandona Mulla jest jednym z najlepszych w ostatnich latach cykli skierowanych do młodego czytelnika. Tak dobrze skonstruowanego i barwnego świata, pełnego przeróżnych stworzeń i przesiąkniętego magią nie uświadczy się w większości powieści o podobnej tematyce. Obecnie gro pozycji powiela ten sam schemat i okazuje się kalką innego dzieła. Ale nie Baśniobór. Ta książka zabiera czytelnika na prawdziwą przygodę. Wystarczy tylko wziąć ją do rąk, usiąść w wygodnym fotelu i… zapiąć pasy bezpieczeństwa.

Klucze do więzienia demonów to piąta część serii. Rodzice Setha i Kendry zostali porwani przez Stowarzyszenie, które za wszelką cenę pragnie otworzyć Zzyzx – więzienie bestii. Żeby pokrzyżować niecne plany sił zła, rodzeństwo musi udać się do Obsydianowego Pustkowia, znajdującego się w Australii. To właśnie w tym miejscu ukryto kolejny artefakt – Translocator – dzięki któremu można przemieszczać się w przestrzeni. Czy bohaterowie zdobędą magiczny przedmiot? Co, jeżeli w końcu dojdzie do otwarcia więzienia demonów?

Niewątpliwym plusem dzieła jest jego świat – feeryczny i pełen barw. Każda strona książki wprost ocieka fantastycznymi stworzeniami znanymi z różnego rodzaju legend, mitów czy podań; przykładem mogą być tutaj minotaury, które każdy kojarzy z mitologii greckiej, czy też leprechaun, pochodzący z folkloru irlandzkiego. Do tego wszystkiego cała przygoda protagonistów epanuje magią – poza spotykaniem przedziwnych stworzeń nie z tego świata, odnajdują zaczarowane przedmioty oraz sami zdobywają czarodziejskie moce. Zwłaszcza w piątej części spotykamy mnogość elementów fantastycznych.

Podkreśleniu klimatu magii oraz cudowności świata przedstawionego służy zastosowanie przez autora gotycyzmów. Widać je zwłaszcza w opisie demonicznych stworzeń czy miejsc przesiąkniętych złem. Do tego pisarz wprowadza mnóstwo elementów tajemniczości, grozy i cudowności. Zabieg ten nie tylko pomaga czytelnikowi rozróżnić dobro od zła, ale również tworzy specyficzny klimat i podnosi walory artystyczne omawianego dzieła.

Główną osią, wokół której toczy się akcja, jest walka dobra ze złem. Ten motyw pojawia się w prawie każdej książce z gatunku fantastyki. Młodzi bohaterowie muszą stawić czoła strasznym bestiom, ale również własnym lękom. Poza tym w powieści można odnaleźć motyw labiryntu, mitologizację czy topos wędrówki.

Klucze do więzienia demonów to nie tylko powieść fantasy, to głównie książka przygodowa – bohaterowie wykonują misję, szukają ukrytych skarbów, odnajdują zaczarowane miejsca. Seria przypomina trochę cykl 39 wskazówek, tylko okazuje się o wiele bardziej rozbudowana, a świat w niej przedstawiony jest barwniejszy i wypełniony magią. Uczynienie głównymi bohaterami dzieci to zabieg charakterystyczny dla powieści młodzieżowych, dzięki temu młodzi czytelnicy lepiej utożsamiają się z protagonistami serii. Nie dajmy się jednak zwieść – Baśniobór to książka skierowana nie tylko do nastoletniego odbiorcy. Spodoba się każdemu, bez względu na wiek, a to dzięki zawartym w niej "prawdom wiecznie żywym". Każda z postaci posiada wady, żadna nie jest idealna. Dzięki temu powieść lepiej trafia do odbiorcy – dodatkowo pokazując, że popełnianie błędów leży w ludzkiej naturze, a sukces odniesie ten, kto znajdzie drogę wyjścia z patowej sytuacji.

Piąta część Baśnioboru to ostateczne starcie sił światła z mocami ciemności. Czuć, że autor włożył całe swoje serce w zakończenie (przynajmniej na dzień dzisiejszy nie słychać nic o kontynuacji) cyklu. I wyszło mu to bardzo dobrze. Tę książkę, jak i jej wcześniejsze tomy, powinien przeczytać każdy miłośnik baśni, gdyż znany z nich klimat odnajduje swoje odzwierciedlenie w dziele Mulla.

Baśniobór #5 - Klucze do więzienia demonów

Autor: Brandon Mull
Tłumaczenie: Rafał Lisowski
Wydawnictwo: W.A.B.
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 4/2013
Tytuł oryginalny: Fablehaven: Keys to the Demon Prison
Rok wydania oryginału: 2010
Liczba stron: 560
Format: 135x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788377478424
Wydanie: I
Cena z okładki: 32,90 zł


blog comments powered by Disqus